is-arama-doneminde-zamani-verimli-hale-cevirmenin-yollari

İŞ ARAMA DÖNEMİNDE ZAMANI VERİMLİ HALE ÇEVİRMENİN YOLLARI

Uzman psikolog Nazire Üzer, “İşsizken düşündüğümüz tek şey iş bulabilmek ve bunu bir an önce gerçekleştirmek. ‘Bu kötü dönemden nasıl olumlu bir şey çıkar’ demeyin, çünkü birçok girişimcilik hikâyesi, iş bulamayan insanların en sonunda kendi koşullarını yaratmasıyla meydana geliyor” diyor ve ekliyor: “Şimdi oturup sakince her soruyu samimi bir şekilde yanıtlayalım. Hem iş arama sürecini verimli hale getirmiş olalım hem de iş hayatında size ışık tutacak olan beklentilerinizi keşfedelim.”

Kendimize sorabileceğimiz ilk soru, “Aslında ne kadar paraya ihtiyacım var?” olabilir. İş ararken, beklentilerimizi çoğu kez kendi ihtiyaçlarımız üzerinden değil, çevreden duyduğumuz rakamlar üzerinden değerlendirip gelirimizi başkalarınınkiyle kıyaslıyoruz. Bunun yerine, yaşamınızı devam ettirmek için gerekli gider kalemlerini sıralamak ve geçiminiz için gerekli miktarı bilmek, kendi finansal özgürlüğünüz açısından önemli. Bu süreçte sorgulamanız gereken bir başka husus ise hangi alanda yetenekli olduğunuz. Seçtiğimiz meslek yetkinliğimiz hakkında bilgi verir ama yeteneklerimiz hakkında vermez. Her insan doğuştan belli bir kapasiteyle dünyaya gelir. Bazı alanlarda yetenekli, bazı alanlarda ise az yetenekliyizdir. Kendinize karşı dürüst olun, yeteneklerinizi parlatın ve daha az yetenekli olduğunuz alanları da kabul edin. Bu, seçeceğiniz roller konusunda işinizi kolaylaştırır.

Başarı tanımı herkes için farklıdır. Peki, sizi ne tür işler ve insanlar heyecanlandırıyor? Başarının tarifi sizin için akademik statü, gelir düzeyi ya da bir şirketin vereceği unvan mı, yoksa bunların tamamen dışında, sizin kişisel değerlendirmelerinize mi bağlı? Ne yaptığınızda başarılı olduğunuzu düşüneceksiniz, bunu bulmaya çalışın. İşinizin toplumdaki prestiji, saygınlık, gelirin yüksek olması, yan haklar, manevi takdir ve destek, işinin özel yaşamına fırsat vermesi gibi birçok farklı kriter olabilir.

Çalışacağınız işyerinin bulunduğu çevre, açık ofis olması, yüksek katlı bir binada yer alması, vardiyalı çalışma şartları, işe giderken harcanacak zaman ve enerji gibi birçok faktörü çoğu kez hesaba katmıyoruz. Servis varsa, şehirlerarası çalışmayı bile göze alıyoruz. Oysa bunlar iş yaşamınızdaki tatmin ve verimliliği etkileyen kritik konular.

 

 

Önceki Yazılar

SANAT TERAPİ İLE BULUŞUR MU?

Sonraki Yazılar

DATÇA SANAT TERAPİSİ ÇALIŞMA GRUBU