intihar-hakkinda-uc-soru

İNTİHAR HAKKINDA ÜÇ SORU

İntihar bir hastalık mı?

Kişinin bilinçli olarak yaşamına son vermesi anlamına gelen intihar, bir hastalık değil, sağlıksız bir davranış, çoğu zaman da bir hastalık belirtisidir.

Kimler risk altında?

Zorlu yaşam olaylarına tolerans gösteremeyerek tepki veren normal kişilerden ruhsal bozukluğu olan hastalara kadar çok geniş bir yelpazede karşımıza çıkabilir. Bu davranış ile toplumun her türlü sosyo-ekonomik ve kültürel düzeyinde karşılaşılabilir. İntihar davranışı biyolojik, genetik, sosyal, kültürel ve çevresel faktörlerin rol oynadığı karmaşık bir olgudur.

Veriler: İntihar tüm dünyada ve ülkemizde giderek büyüyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, her yıl yaklaşık 800 bin kişi intihar ederek ölüyor. Ölümle sonuçlansın ya da girişim olarak kalsın, her intihar davranışı en az altı kişiyi travmatize ediyor ve tüm bu kişilere psikolojik destek gerekiyor.

İntihar önlenebilir mi?

Eğer intihar düşüncesi olan kriz durumundaki bireyler ihtiyaç duydukları ilgi ve yardıma ulaşabilirlerse ve intihar riski olan psikiyatrik hastalar gerekli tedavileri alabilirlerse, hepsi olamasa da birçok intiharı önlemek mümkün.

 

 

Önceki Yazılar

GÜNDELİK HAYATIN PSİKANALİZİ

Sonraki Yazılar

UYUMANIZA YARDIMCI OLACAK BİTKİLER