gerçekhikaye4

İNTERNETTE GERÇEK HİKAYE VAR MI?

 

 


Son 10 yılda, internetteki tanışma siteleri yalnızlığını terk etmek isteyen bekarların tercih ettiği ilk seçeneklerden biri haline geldi. Ancak internette “gerçek” ilişkilerden bahsedebilir miyiz? İki psikanalistten karşıt yanıtları var.

Evet… Sophie Cadalen, Psikanalist:

“İnternet kadınlar ve erkeklerin arzularını ve duygularını ortaya koymaları, paylaşmaları, karşılaştırmaları için bir diğer araç. Bu nedenle kaçınılmaz olarak aşkın hizmetinde. Herkesin ekranın arkasında korunaklı kaldığı bahanesiyle sanalı yalana, kandırmacaya, ilişki reddine veya korkusuna indirgeme eğilimindeyiz. Oysaki sanal dünyada, kelimeler birbiriyle karşılaşmaktadır ve psikanalist olarak, sözcüklerin ne kadar güven verebileceğini biliyorum. Çok şey söylerler; insanların ifade ettiğini düşündükleri veya söylemek istediklerinin ötesinde. Bu sebeple yazışmalar, fiziksel temasın engelleyeceği bir yakınlık düzeyine oldukça hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Bazıları vücutlarından, diğerinin bakışından veya konuştukları kişiye dair yürütecekleri önyargılardan utanırlar; görsel karşılaşma internetin aşmayı sağladığı birçok önyargının yaratıcısıdır. Tabii başka ön yargılar yaratıyor olsa bile. Söz konusu interneti idealleştirmek değil ama şeytan da ilan etmemek lazım. Örneğin bazılarının zihninde bulunan diğerinin düşleminde yaşamayı, onunla beraber zaman geçirmektense, onu hayal etmeyi internet icat etmedi. Her nevrozda olduğu gibi, bu da daha öncesinde vardı ve internet üzerinde sadece tekrar sahneleniyor.”

Ancak… Catherine Blanc, Seksolog ve Psikanalist:

“İnternette aşırı eksik olan şey beden. Diğerinin bedeni her zaman sarsıcıdır, baştan çıkarılmak için oradadır. Fiziksel huzursuzluk tanışmanın bir parçasıdır; bizim arzumuzdan, çelişkilerinden ve onu kabullenmedeki zorluklarımızdan bahseder. İlişkinin hali hazırda somut kısmını anlatır. Kızardığımız, elimizin ayağımızın birbirine dolandığı, söylediğimiz şeyleri gülünç bulduğumuz andır. Bu aksaklıklar her şeye rağmen kendimizi ortaya koymamızı gerektirir. Oysaki evde ekranın arkasında ilişkiyi bir rüya gibi yaşayabiliriz. Yazmak, senaryolaştırmak, diğerinin söylediklerini analiz etmek, ona uymak, kapasitemizi aşkın göstermek için çok zamanımız vardır, ta ki onunla buluşacağımız güne kadar. Aniden, gerçek dünyada ilk temas sırasında normalde eksik olan bir duygusal istikrar ve güven ile yola devam etmek gerekir. Tanışma, kendimizi güçlü bir şekilde koruduğumuz hatta yeniden icat ettiğimiz bir gerçekliğin şahidi olmuştur. Ancak, yeni medyaları kınama fikri benden uzak olsun! Sophie Cadalen gibi, onların birçok avantajı olduğunu görüyorum. İnternet kullanıcılarına sadece kendilerine yakın olmaya çalışmalarını tavsiye ederim. Risk, kafanızda bir hikaye oluşturmak, ona kesinlikle tutunmak ve diğerini de zorla hikayeye dahil etmeye çalışmaktadır. Kuşkusuz, bu gerçek tanışmada da geçerlidir, ancak yüz yüze görüşme diğerini çok erken dikkate almamızı zorunlu kılar. Oysa internette kendimizi bir senaryoya kilitlemek için her türlü fırsatımız bulunuyor.”

Engin, 35 yaşında, fotoğrafçı
“Ruh eşim Şans ile 2013 yılı başında gay eş bulma portalı olan Hornet üzerinden eşleşip tanıştık. O zamandan beri birlikteyiz. Toplum, eşcinsellerin ilişkileri konusunda baştan önyargılı olduğu için eşimizi nasıl bulduğumuz çok da fark etmiyor! Şans ile eşleştiğimizde saatlerce internet üzerinden konuştuk, sabahları bulan sohbetlerimiz, sıcak bir buluşma ile doruğa çıktı. Ruh eşini internetten veya sosyal hayattan bulmanın bence birbirinden bir farkı yok. Biz geleneksel ilişki kalıplarına çok inanmıyoruz. Eş bulma sitelerinde hala varız, ancak bekar değil, çift olarak. Bu sayede ilişkimiz çok daha renkli ve tutkulu bir biçimde sürüyor.”

Tuğçe, 33 yaşında, organik gübre imalatçısı
“İstanbul’dan güneye göç ettim. Eskiden reklam ajansında çalışıyordum, şimdiyse kendimi doğaya ve organiğe adamış bir çiftçiyim. Hayatımı değiştirme isteğim, eşimle tanışınca gerçeğe dönüştü ve bu tanışma Tinder aracılığıyla gerçekleşti. Çoğu kişi bu konuda önyargılıydı. Nasıl tanıştınız sorusuna verdiğimiz cevap sonrası tepkileri yüzlerinden okunuyordu. İnsanlar internet tanışmalarından gerçek aşk çıkmaz gibi bir kanıya kapılmışlardı. Bence bu kanı bugün sürse de giderek azalıyor, tepkiler de öyle. İnternette tanışmak sanki barda sarhoşken tanışmak gibi bir önyargıyla eşdeğer tutuluyor. Ne fark eder ki, yıllar geçtikçe teknoloji hızla ilerliyor ve bu ilerleme bizler için normalleşirken, hayatımızla ilgili en önemli olaylar da bu ilerlemeye adapte oluyor. Görünen o ki yakın zamanda insanların öncelikle eş bulma yolu çevrimiçi kanallar olmaya başlayacak ve bu gelecek kuşaklarda oldukça normal bir hal alacak. Yakın geleceği distopik veya ütopik boyutta ele alan bilimkurgu dizilerindeki gibi ileride sosyal hayattan eş bulmak internette tanışmaktan daha fazla garipsenecek.”

Murat, 30 yaşında, animasyon tasarımcısı
“Çevrimiçi eş bulma site ve uygulamalarıyla yaklaşık bir yıl öncesine kadar oldukça haşır neşirdim. Farklı uygulamaları denedim ama hiçbirinin işe yaramadığını düşündüğüm için bu sanal ortamdan elimi ayağımı çektim. Bence bu konuda dikkatli olunması gerekiyor, çünkü bu tür uygulamaların göründükleri kadar masum olduğunu düşünmüyorum. Bir yurtdışı seyahati sırasında etrafa bakmaktansa farklı uygulamalardan eşleşme kovalamaya çalıştığımı fark ettim. Saatlerim akıllı telefonumun ekranına bakmakla geçiyordu. Bu uygulamaların oldukça bağımlılık yarattığını o an anladım. Beklenen eşleşme gerçekleşsin diyerek ekranda tanışma kovalarken, hayatın akışına karşı kürek çekmeye, etrafımdaki insanları, olan biteni kaçırmaya başlamıştım. Öte yandan pek çok kez denediğim çevrimiçi tanışma ve eşleşme buluşmalarından genel olarak mutsuz kaldım. Belki de hayatımın aşkını bulacakken, pek çok kısa süreli ilişki ile oyalandım. Sonunda hepsinden kurtuldum, fiziksel ve gerçek yakınlaşmalarla devam eden sosyal hayatımdan oldukça mutluyum.”

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

BİBLİYOTERAPİ: OKUMANIZ GEREKEN KİTAPLAR

Sonraki Yazılar

BAKIŞIMI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM!