iliskinin-uc-hali

AŞKIN ÜÇ HALİ

Psikiyatr Edouard Zarifian’a göre yeni biriyle tanıştığımızda, üç tür etkilenme şekli vardır: Büyülenme (“Onda benim bir erkekte/kadında hayal ettiğim her şey var”), kendini bulma (“O benim olmak istediğim ideal kişi”), tamamlayıcı partner (“O benim eksik yanımı tamamlayan kişi”). Hangi şekilde etkilenirsek etkilenelim, arzuya, narsisizme ve kendimizi bulmaya odaklanırız. Nitekim hiçbir psikolojik durum yoktur ki bizi derinden sarsmasın. Bir kişiye âşık olmak da bu sarsıntıyı yaratır ve düzenimizi altüst eder. Hayatımız artık yeni bir düzene gebedir. Ölümü önceleyen hayat misali bir “öncemiz” ve bir “sonramız” vardır artık. Peki, yeni düzenimiz mutlaka altüst oluşumuz mudur? Aşktan önceki düzenimizi referans alarak böyle düşünebiliriz. Aslında olan biten sadece bir değişimdir, yani bir evrimdir. Aşkı kuvvetlendirecek veya yasaklayacak olan değişimden korkup korkmadığımızdır.

İlişki Halleri

1) Başkası sayesinde potansiyelini tanımak

Banu: “Ben öğrenciydim, Güneş ise hocamdı. O bana rehberlik etti ve beni destekledi. Kendimi aşmamı sağladı.”

2) Tehlike çanlarına kulak vermek

Asya: “Can yolculuk boyunca arabanın arka koltuğunda beni köşeye sıkıştıracak şekilde yayılarak uyudu. Resmen ilişkimizde ondan başkasına yer olmadığını gösterir gibiydi.”

3) İlk krizi aşmak

Psikanalist Robert Neuburger’e göre ilişkideki ilk krizden sonra, çift olarak devam etmek isteniliyorsa, eski değer yargılarına veda edilmeli ve yenileri edinilmelidir.

 

 

Önceki Yazılar

KİTAP ÖNERİSİ: DOĞUM GÜNÜ KIZI

Sonraki Yazılar

MUTLULUK İÇİN ÜÇ ÖNERİ