iletişimilişki

İLİŞKİLERE DAİR HER ŞEY


Sağlıklı bir iletişim ve toksik olmayan ilişkiler kurmak için mutlaka okumanız gereken kitaplardan birkaçını sizler için derledik.

ZOR KİŞİLİKLER
Arızalı Tiplerle Mücadele Rehberi, Christophe Andre, Say Yayınları
Hepimizin çevresinde birlikte yaşamak ve zaman geçirmek zorunda olduğumuz birtakım sorunları olan türlü türlü insan var. Sizi sabahtan akşama kadar koşturan hiperaktif bir patronunuz, sürekli gürültü yapan art niyetli bir komşunuz ya da narsisistik eğilimler gösteren bir partneriniz varsa, onlarla nasıl başa çıkacağınızı Christophe Andre’nin “Arızalı Tiplerle Mücadele Rehberi” kitabından öğrenebilir ve hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

FARKLI BAKIŞ AÇILARI
İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen, Remzi Kitabevi
Kişilerarası iletişimle ilgili kılavuz niteliğinde bir kitap karşınızda. Prof. Dr. Üstün Dökmen’in kitapta paylaştığı bilgiler, çocukların eğitiminde yararlı olabileceği gibi, aile, iş hayatı ve benzeri alanlarda görülen iletişim çatışmalarının çözümüne de odaklanıyor. Geleneksel kültürümüz ve bugünkü yaşam biçimimiz yeni bir bakış açısıyla ele alınırken, Dökmen, empatiyle ilgili yeni kuramsal modeller ve sınıflamalar geliştiriyor.

KEŞKESİZ BİR HAYAT
İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu, Remzi Kitabevi
Keşke çocuğumla daha çok zaman geçirseydim!“, “Keşke vicdanımın sesini dinleseydim!“, “Dilim tutulsaydı da keşke söylemeseydim!“… “Keşke“li ne çok cümlemiz var değil mi? “Keşke“lerden arınmış bir hayat için kim olduğumuzu ve ne istediğimizi bilmek yeterli değil; varoluşumuzu yaşamayı ve paylaşmayı da bilmemiz gerekiyor. Doğan Cüceloğlu “İletişim Donanımları“nda tam da bu konuya ışık tutuyor.

İMKANSIZ DEĞİL
Narsistle Ateşkes Wendy T. Behary, Psikonet Yayınları
Dünyanın merkezinde yer aldığını sanan bir yakınınız varsa hayatınızda, işiniz hiç de kolay değil. Hele ki bu kişi sevdiğiniz birisiyse, onun bu davranışlarını görmezden gelmeniz maalesef kalıcı bir çözüm sunmaz. Peki, hayatınızdaki narsisist kişilerle nasıl başa çıkabilirsiniz? İşe yaramayan güç savaşlarını ve anlamsız tartışmaları bir kenara bırakıp hayatınızdaki narsisistle işlevsel bir şekilde iletişim kurmanın, ona kendinizi anlatmanın ve ihtiyaçlarınızı karşılamanın stratejik yollarını bu kitapta bulabilirsiniz.

SAĞLIKLI BEDENİN SIRRI
Sosyal Zeka – İnsan İlişkilerinin Yeni Bilimi Daniel Goleman, Varlık Yayınları
Psikolog Daniel Goleman, biyoloji ve beyin bilimi alanlarındaki en son bulgulardan yola çıkarak, kişilerarası ilişkilerimiz açısından şaşırtıcı sonuçları olan yeni bir bilim dalı üstüne çalışıyor. Beynimizin bağlantı kurmak üzere donatıldığından bahseden Goleman, kurduğumuz iyi ilişkilerin bedenimize vitamin, kötü ilişkilerinse zehir etkisi yaptığına değiniyor.

ETKİLİ İLETİŞİM
Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yolları, Ursula Markham, Remzi Kitabevi
İş eğitimi ve personel danışmanlığı konusunda uzman olan Ursula Markham, zor insanları tanıma ve onlara karşı uygulanabilecek davranış yöntemlerine dair pratik tavsiyelerde bulunuyor. Etkili iletişim kurabilmek, “Hayır” demeyi öğrenmek, başkalarını motive edebilmek ve çatışmalar sırasında ortaya çıkan stresi azaltmak istiyorsanız, doğru kaynak karşınızda duruyor.

 

 

 

Önceki Yazılar

NATALIE PORTMAN

Sonraki Yazılar

HAFIZA MÜHENDİSLİĞİ