iliskilerde-kotu-muameleden-nasil-kacinmali

İLİŞKİLERDE KÖTÜ MUAMELEDEN NASIL KAÇINMALI?

Kendimizi çoğu zaman mağdur hissederiz. Ancak bazen de cellada dönüşmemeye dikkat etmeliyiz.

Genellemeden kaçınmak. Eşine ekmek almayı unuttuğu için sitem etmekle ona “Sana asla güven olmuyor” demek aynı şey değildir. Psikiyatrist ve çift terapisti Bernard Gébérowicz’e göre, “Eleştirilerimizi geçmiş anlaşmazlıklardan ve karşımızdakinin kişisel özelliklerinden soyutlamayı başarırsakkarşımızdaki kişinin suçluluk duymasını engelleyebiliriz.”

Tartışmayı kabul etmek. Karşı tarafın sizin gibi düşünmediği durumlarda yanlış düşündüğü fikrinden kurtulmak gerekir. Filozof ve psikoterapist Nicole Prieur’e göre, “Partnerimizin sınırlarına saygı göstermek için öncelikle tavırlarında bizi rahatsız edenin ne olduğunu anlamak yerinde olur.” İkili ilişkiler, sıkça kendini sorgulamayı ve pek çok soruyu sıklıkla masaya yatırmayı gerektirir. Eğer söz konusu olan faydalı bir ilişkiyse, sürekli eleştiri yönelterek değil, kendimizi geliştirmede bize destek olarak engelleri aşmamıza olanak verir.

Mükemmelin peşinde koşmamak. Günümüzde suçlama eğiliminin artması, ilişkilerin gerçeküstü derecede mükemmel olmasını beklemekten ve ilişkinin mükemmel olması gerektiğine inanmaktan kaynaklanıyor. Psikanalist Sophie Cadalen’e göre, “Kendi kendimize başaramadığımız anlarda eşimiz bizi mutlu etmeyi bilmeli”, ancak “ikili ilişkilerde bu bir zorunluluk olmaktan çıkmalı. Ne de olsa eşimiz bize hiçbir şey borçlu değil: Birlikte ikimizi de tatmin edecek bir ilişki kurmaya gayret etmemiz yeterli.” Her durumda bir suçlu aramaktan çok daha mantıklı bir öneri değil mi?

 

 

Önceki Yazılar

LATİFE TEKİN’İN İKİ YENİ ROMANI

Sonraki Yazılar

RUHEN HEPİMİZ BİSEKSÜEL MİYİZ?