iliskilerde-degisim

İLİŞKİLERDE DEĞİŞİM

Birlikte olduğumuz kişi isteklerimize göre şekillendirebileceğimiz bir oyun hamuru değildir. Öte yandan, Psikanalist ve Psikoterapist Claude Marc Aubry, “Bizi inciten davranışların, sinirimize dokunan hareketlerin değişmesini isteyebiliriz. Bir eş partnerine istediğini söyleyebilir. İhtiyaçlarını ve duygularını şartlar öne sürmeden ifade edebilir” diyor.

Eşinin her cumartesi arkadaşlarıyla dışarıya çıkmasını istemeyen bir kadın, onunla daha fazla vakit geçirmek istediğini, onu özlediğini söyleyebilir. Diyalog halinde olmak; eleştirmek, suçlamak değildir, saldırgan bir tavır olmadan istekleri ifade edebilmedir.

ÖZÜNÜ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ

“Kendimi bildim bileli çok endişeli biriyim, çok kaygılı olduğum zaman ellerimde egzama çıkar, bu da hayatımı etkiler. Oldukça sakin ve yumuşak bir yapıya sahip olan Murat’la yaşamaya başladığımdan beri krizlerim çok azaldı, hatta neredeyse kayboldu. Varlığı ve sevgisi beni değiştirdi” diye anlatıyor Selim. Dengeli bir ilişkide birinin sevgisi diğerinin çektiği acıları serbest bırakmasına izin verdiği için, diğerinin daha iyi hissetmesini sağlar. Ona verdiğiniz sevgi sayesinde, ona iyi geldiğiniz için iyileşir. Yaşanan aşk, çiftin etrafında bir nevi koruyucu kabuk oluşturduğunda, çiftler iyileşirler, daha iyi hissederler, çünkü savunma mekanizmaları düşer ama özünde bu kimseyi değiştirmez. Koruyucu konumda olan partner herhangi bir sebepten gittiğinde, her şey yine eski haline döner.
“Kişinin karakterine ait özellikler başkası tarafından değiştirilemez. Bizler ne terapist ne de eşlerimizin kurtarıcısıyız. Eğer bu rollerden birini seçme yoluna gireceksek, önce kendimizi sorgulamalıyız” diyor Claude-Marc Aubry.

 

 

Önceki Yazılar

YA ÇOCUĞUNUZ ZORBAYSA?

Sonraki Yazılar

DAHA İYİ ANLAŞMANIN BEŞ ALTIN KURALI