iliskiler-hakkinda-bilmeniz-gereken-yedi-sey (6)

İlişkiler Hakkında Bilmeniz Gereken Yedi Şey

Bazen ilişkiler mantıklı nedenler olmadan bitebiliyor ve sonrasında da pişmanlıklar başlıyor: “keşke onu dinleseydim, belki de ben yanlış anladım…”

İşte bu can sıkıcı kelimeleri kurmamak için ilişkiler hakkında muhakkak bilmeniz gereken şeyleri yazdık.

1. İletişim kurmaktan çekinmeyin

Partnerimiz için bir şeyler yaparken tamamen iyi niyetle yola çıkarız, ancak eylemler yapılan şeyin büyük bir hata olduğunu bizlere gösteriyor. Eğer ilişki içinde bir hata yaptıysanız, partnerinizi kırdıysanız veya ilişkinize zarar verdiyseniz bu hatayı kabul edip, partnerinizle konuşmanız gerekiyor. Çünkü uzun süredir birlikte olan insanlar böyle yapıyorlar: konuşuyorlar ve soruları çözüyorlar. Ancak bu sayede güçlü bir takım olabilirsiniz. Hata yaptıktan sonra, risk alın ve partnerinizle sorunu paylaşın.

2. Sabırlı olun

Çiftler, ilişkilerinde yaşanan sorunları doğal bir süreç olarak görüyor. Partnerimizin değerlerimizi ve düşüncelerimizi önemsediğinden ve günlük sorunlarımızla ilgilendiğinden eminiz. Ancak zaman geçiyor, tahammül seviyeleri düşüyor ve en ufak sebeplerden tartışmalar büyüyor: o çorap neden orada, horluyorsun, sürekli arkadaşlarınla vakit geçiriyorsun gibi. Bu tartışmalar eğer evliyseniz, boşanmaya kadar gidebilir.

Ortaklar sabırlıysa ve uzlaşmaya hazırlarsa mutlu bir ilişki mümkün olabilir.

3. İlişkinizin size ihtiyacı var

Sizin için değerli olan her şeyi, emek vererek elinizde tutabilirsiniz. İlişkiler en önemli yaşam değerlerinden biridir. Eğer ideal bir çift görüyor ve onların nasıl uzun süre birlikte olduğunu anlayamıyorsanız, cevabı biz verelim: ilişkilerini önemsiyorlar ve ayakta kalabilmek için çaba sarf ediyorlar. İlişkinize emek vermekten çekinmeyin, tabii bunun karşılıklı olması önemli.

4. Birbirinize sorular sorun

Partnerimiz hakkında her şeyi bildiğimizi düşünürüz. Ama unutmayın ki zamanın değişmesi gibi, insanlar da değişebiliyor. Dün çikolatayı seviyor olabilir, ama bugün belki de sevmiyor. İlk tanıştığınız dönemlerde romantik komedi filmleri izlerdi, şimdi ise bağımsız filmlerden hoşlanıyor. Bu tür değişimleri kaçırmamak için partnerinizle sürekli olarak iletişim halinde olmanız gerekir. Soru sormak iletişimin temelini oluşturur. Partnerinize sık sık sorular sorun, belki cevaplar sizin de kendinizi keşfetmenize yardımcı olabilir.

5. Başlamak için bitirmek gerekir

İlişkilerin temel problemi de burada başlıyor: bir sorun çıkıyor, üzerine yeterince konuşulmadan, sorun çözülmeden üstü kapatılıyor. Bunu, ilişkinize zarar vermemek için yaptığınızdan eminiz, ancak sorunları çözmemek ilişkinizi daha da yıpratır. Bu nedenle de sorunlarınızı konuşun, kapatın ve öyle devam edin. Yoksa öfke ve memnuniyetsizlik devreye girer.

6. Daha sık “evet” deyin

Yeni olan ve bilinmeyen şeylerden korkuyoruz. Bu çok doğal; ancak denemeden bir şeyin iyi veya kötü olduğunu nasıl anlayabiliriz ki? Rahatsız hissetmemek için ilişkinin sıkıcı ve monoton olmasına sebep oluyoruz. İlişkinizi canlandırmak için daha sık “evet” demeye çalışın.

7. Hayallerinizi sansürlemeyin

Her şey gibi hayalleriniz de değişebilir. Planlarınızı, hedeflerinizi ve arzularınızı partnerinizle paylaşmaktan çekiniyor olabilirsiniz, çünkü ortak hayalleriniz de var.

Unutmayın ki, siz mutlu olmadan bir başkasını mutlu edemezsiniz. Partneriniz de bunu anladığı an size destek olacak ve o da kendi için çabalayacak.

 

 

Önceki Yazılar

Teknoloji Detoksu

Sonraki Yazılar

Fobi nedir, Fobilerden Kurtulma Yolları Nelerdir?