ilham1

İLHAM VEREN CÜMLE

 

 


Yine böyle alıngan mı olurdum, büyüseydim başka odalarda?” Hilmi Yavuz

“20’li yaşlarımda ustaların eteğinden düşen kırıntıları öğün bellemiştim. Şiirlerin yüksek sesle okunan bir tür marş olduğunu sandığım had bilmez zamanlar… Meramımızı en iyi anlatmanın yolu olarak, ‘karanfil elden ele’ misali şiir kitapları dolaşırdı ortalarda. Çünkü bizi kimse anlamıyor, biz bu dünyayı bir türlü anlamlandıramıyorduk. Düpedüz bir yanlış vardı, faili hala meçhul! Çok kafamız karışıktı çok. Bir gün ‘Bi dakka arkadaşlar’ dedim. O zaman birbirimize isimlerimizle değil, üçüncü çoğul şahısla hitap ederdik. Çünkü kalabalıktık, çünkü sözler uğultular arasından ayıklanırdı.

O başka odaları, büyümenin her türlü halini bu dizeyle karşılaştığımda düşünmeye başladım. Kabuğumu yara yara hayata göz ucuyla baktım, yerimi yadırgadım. İlk o zaman ben dedim (tekil ve şahıs olduğuma da aymışım demek ki) anamın koynundan, üzerime düşecek gibi duran o yüklüklerden kurtulabilseydim tekil-çoğul dinlemez acayip bir şahıs olurdum. Peki, nasıl olurdum, nasıl oldu da olamadım? Oturdum yazdım ve bir büyüme(me) serüveni olarak üçleme çıktı: ‘Bitirgen‘, ‘Pala Hayriye‘ ve ‘Hayriye Hanım’ı Kim Çaldı?‘ Şimdi geriye dönüp üçüne ve ömrüme bakıyorum da hala aynı soruyu soruyorum. Beni kim fırlattı bu dünyaya ve ‘o başka odaların‘ anahtarı kimin elindeydi?”

Figen Şakacı, yazar, gazeteci ve senarist.
Bitirgen” ve “Pala Hayriye“nin ardından üçleme olarak tasarladığı roman serisinin son kitabı “Hayriye Hanım’ı Kim Çaldı?” kısa bir süre önce yayımlandı.
*Hilmi Yavuz, yazar ve şair.
Şairin “Odalarda” isimli şiirinden alıntıdır.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

HANGİ KADINLIK? HANGİ ERKEKLİK?

Sonraki Yazılar

SPOR İRADE MESELESİDİR!