ilham-veren-cumle-sukru-erbas

İlham Veren Cümle: Şükrü Erbaş

“Azalınca ihtiyarlık çağlarında / Aşkın ateşi” Behçet Necatigil

“Önce, yerler gökler, geceler gündüzler dolusu türküler, masallar ince oyalar gibi işledi çocuk kalbimi. Öyle bir sonsuzluktu ki bu, elli yıla yakın bir zamandır yazarım, hecesine gelemedim henüz. Lise yıllarıydı, çağdaş şiirimizin büyükleri, avuç içi kadar şehrimizi dünya ile eşit kılmaya başladığında. Hâlâ okurum, yazarım, yazmanın da yaşamanın da hecesine gelemedim. Nâzım, Külebi, Melih Cevdet, Oktay Rifat, Orhan Veli, Kansu, Dıranas…

Tabii ki Cemal Süreya, Cansever, Uyar… İşte o erken yaşlarda Necatigil, Necatigil’in ilk dönem şiirlerinden dört dize, daha sevmeyi bilmeyen kalbime ihtiyarlığın sızısını düşürdü. Öyle bir düşürdü ki ihtiyarlığın sularına girdim, hâlâ o ilk okumanın acısını duyarım. Şiirin gerçekliği yaşamın gerçekliğine döndü, o erken acı ilk aşk acısı gibi sürer gider: ‘Azalınca ihtiyarlık çağlarında Aşkın ateşi Bir sevda hatırasıyla ısınmak Her ihtimale karşı.’ Aşk bir önlem duygusu muydu? Nasıl azalırdı ki bu yıkıcı tutku? Güzellik neydi peki, nasıl yaşanırdı? Benim, Saat Kulesi’ni günde kırk kez döndüğüm bu yalnızlık hiç geçmeyecek miydi? Sonra, bütün kitaplar, filmler, şarkılar yalan mı söylüyordu? Bir iç çekiş gibi söylenmiş dört dize, o günden bu güne yazdığım bütün aşk şiirlerinde sessizce sürer.”

Şükrü Erbaş, şair. Erbaş’ın “Çırpınıp İçinde Döndüğüm Dünya”  adlı kitabı kısa bir süre önce Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıktı.

Behçet Necatigil, şair. Şairin “Şayet Aşk” adlı şiirinde geçen dizeler.

 

 

Önceki Yazılar

Neden Her Şeyi Sorguluyoruz?

Sonraki Yazılar

Motivasyonu Düşüren Sekiz Cümle