MEHMETTURGUT

İLHAM VEREN CÜMLE: MEHMET TURGUT

 

 


“Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Yine dene, yine yenil. Daha iyi yenil.” Samuel Beckett

“Yıllardır yakalamayı beklediğin fotoğraf karesi ayaklarının ucuna, objektifinin önüne, burnunun dibine kadar gelmiş… Öyle istemişsindir ki o anla karşılaşmayı, hayallerinde belki de yüzlerce kez çekmişsindir o fotoğrafı.

Çekmeyi bir kenara bırak, aklında sayısız düşünceyle fotoğrafın nasıl görüneceğine, nerede ve nasıl kullanılacağına dahi karar vermişsindir. O fotoğrafla alacağın ödüllere, duyacağın övgülere bile alıştırmışsındır kulaklarını. Kim bilir… Ve gelmiştir işte. Ayaklarının ucunda, objektifinin önünde, burnunun dibinde… Öylece duruyordur. Ama sen belki anın heyecanından, belki makinenin tutukluk yapmasından, belki de tam o an gelen acı bir telefondan kaçırmışsındır kareyi. Olur ya, olmuştur işte. Olsun. Samuel Beckett’in de dediği gibi, ‘Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Yine dene, yine yenil. Daha iyi yenil’. Yenil ki hayallerini kurduğun o an tekrar karşına geldiğinde yakala o kareyi.”

Mehmet Turgut, fotoğraf sanatçısı.

Aile mesleği olan fotoğrafçılığı günümüz teknolojisinden faydalanarak bambaşka bir boyuta taşıyan Mehmet Turgut, bir televizyon kanalında “Falan Filan” adlı programı da hazırlayıp sunuyor.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

KİM DAHA ÇOK AĞLIYOR?

Sonraki Yazılar

ALDATAN KADINLAR ANLATIYOR