ilham-veren-cumle-leyla-emadi

İlham Veren Cümle: Leyla Emadi

“Bir kez uyandın mı, sonsuza dek uyanık kalacaksın”

“Çocukluğumdan beri özlü sözler ve deyimlere karşı ayrı bir ilgim oldu. Büyürken evimizde sıkça tekrar edilen bazı kalıp cümleler, önemli düşünürlerin heybetli sözleri hep söylenir ve o an gelişen ‘o’ durum karşısında da hatırlatılırdı. Çok sonraları resimlerimi ya da ürettiklerimi ortaya koyarken fark ettim ki, beni o an bulunduğum noktadan başka bir noktaya taşıyabilen cümleleri ya da özlü sözleri kullanmayı hiç bırakmamışım. Kimi zaman sadece kavram olarak bir yere varmamı sağlamışlar, kimi zaman da direkt eserin kendisi olmuşlar.

Geçmişe dönüp baktığımda, çocukluk ve gençlik dönemlerimi birtakım ‘erdem’ler üstüne kurmamda ve bugünkü ben olmamda bu deyişlerin payı büyük.

Nietzsche’ye ait bu söz hayatımın her döneminde beni farklı şekillerde etkileyen sözlerin en başında gelir. Her seferinde beni yeniden ve yeniden uyandırır, başka bir bakış açısıyla bakmaya zorlar. İnsanoğlu bir şekilde hep alıştığı gibi davranmaya, kendi yarattığı kalıpların içinde kalmaya, ya da unutmaya meyilli… Konu veya durum ne olursa olsun, bildiğinin üstüne koyduğun her şey artık bir yenilik, bir değişim. O noktadan sonra tekrar bir önceki duruma dönemezsin, olanı görmezden gelemezsin, yola hep bu yeni halinle devam etmek durumundasındır. İşte ben buna bayılıyorum. Bir kez uyandın mı sonsuza dek uyanık kalacaksın, çünkü gözler kapalıyken ilerleme mümkün değildir, ne içeride ne dışarıda. Friedrich Nietzsche*

*Friedrich Nietzsche, filozof. Nietzsche’nin “Hayat Dediğin Nedir ki?” kitabındaki aforizmalardan biri.

Leyla Emadi, ressam.

 

 

Önceki Yazılar

Hayal Etmek Yaratıcılığı Geliştiriyor

Sonraki Yazılar

Sizin Kırmızı Rujunuz Hangisi?