ilham-veren-cumle-kosemizde-bu-ay-gaye-su-akyol-var

İLHAM VEREN CÜMLE KÖŞEMİZDE BU AY GAYE SU AKYOL VAR


Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz. Herakleitos*

 

“Hayatın devinimini, anın biricikliğini, kâinattaki her atomun, kendini asla tekrar etmeyen bir ahenkle, önceki biçiminden bambaşka bir gerçekliğe eriştiğini süslemeden anlatan, Herakleitos’un 2500 yıllık öğretisi. Bana babamdan emanet, diyalektiğin gümüş kanatlı bilge kuşu.

Yıllar sonra, 17 yaşındayken yaptığım şarkıda bu cümlenin izleri şöyle gizliydi:

‘Bu sularda kim yıkandı
Temizlenip arındı
Sanır mısın iki kere
Yıkanılır aynı nehirde
Zaman akar
Yaşlar akar
Düşler akar
Acı akmaz…’

Oysa nehir değişiyor, zaman değişiyor, atomlar, insan, su değişiyor… Ve 17 yaşındaki ‘ben’e müjdelemek isterim ki acı da o nehirle birlikte başkalaşım geçiriyor; bazen akıp gidiyor, bazen yerini yeni acılara bırakıyor. Ve evet, sonra onlar da taze sularla besleniyor, büyüyor, kırılıyor, ölüyor, ebedi bir devinimle şu anki ‘ben’i örüyor. Bu kadim bilgiye erken uyananların nehri sevmesi ondan. Her şey her an bir başka sürümüyle sınanır, sabit kalmaya çalışan, büyük bir değirmende öğütülür, çekirdeklerinden kahve yapılır, ‘zaman’a servis edilir. Zaman, acı kahveyi içer. Hayallere dalar, varlıkla dolan bu izafi kâinatta, olasılık teorisi ve rastgele değişkenlerle hazırlanmış denklemi örer. Biz ona anlamlar yükleriz. Anlamlar da zamanla değişir. Bu böyle sonsuz bir paradoksla devam eder; ta ki kâinat biçimden sıyrılıp yeni bir isimle ve yeni kurallarla örülene kadar.”

Gaye Su Akyol, müzisyen.
Doğu ve Batı müziğini sentezlediği şarkılarıyla tanınan Gaye Su Akyol, 2014 yılında ilk albümü “Develerle Yaşıyorum”u, 2016 yılında ise ikinci albümü “Hologram İmparatorluğu”nu çıkardı.

*Herakleitos, filozof.
Felsefenin temellerini oluşturan antikçağ filozoflarından.

 

 

Önceki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: HİÇBİR ŞEYİ SORUN ETME

Sonraki Yazılar

ÇAĞIMIZIN TEKNOLOJİK SENDROMLARI