ilham-veren-cumle-huri-kiris

İLHAM VEREN CÜMLE: HURİ KİRİŞ

“Böylesine sevilecek bu dünya 

‘Yaşadım’ diyebilmen için…” Nazım Hikmet*

“Nazım Hikmet’in ‘Yaşamaya Dair’ adlı şiiri hayatımda çok önemli bir yere sahip. Bir yandan birey olarak ne kadar önemli olduğumuzu vurgularken, diğer yandan şu koskoca dünyamızın, ‘mavi kadifede bir yaldız zerresi’ kadar küçük olduğunu anlatır. Yaldız zerresinin üzerinde yaşayan bizler ne kadar da muhteşemiz ve bir o kadar da küçüğüz, belki de hiç önemsenmeyecek şekilde.

Çocukluğumdan beri uzaya özel bir ilgim var ve aynı zamanda da derinlerimde gerçek bir melankoliğimdir. Şiirle karşılaştığımda vurulmamın sebebi sanırım bu oldu. Soğuyacak olan dünyamız için şimdiden duyduğum mahzunluk. Öylesine seviyordum ‘bu dünya’yı işte.

Bir şiir nasıl etkiler insanı? Aynı anda her detay çok ama çok önemliyken, bir yandan da bir o kadar önemsiz. Bu kapsayıcı bakış sanırım içime sirayet etti. Tüm resimlerimde de bunun izi muhakkak vardır. Mühim ama bir o kadar da minör olan bu durum ve bu durumun evrensel ölçekteki anlamsızlığı. Olayları günlük kılıfından çıkarmak ve insanlığı ilgilendiren ortak kaygılara bağlamak ancak bu bakışla mümkün oldu benim için.”

Huri Kiriş, ressam.

*Nazım Hikmet, şair ve yazar.   

 

 

Önceki Yazılar

YARATICILIĞIN TEMELLERİ

Sonraki Yazılar

LİBİDO NEDİR, NEDEN DÜŞER, NASIL YÜKSELTİLİR?