ilham-veren-cumle-emin-alper

İLHAM VEREN CÜMLE: EMİN ALPER

“İlk taşı günahsız olan atsın” İncil, Yuhanna 8*

“Farisiler İsa’ya zina yapan bir kadın getirip Musa’nın yasası gereği onu recmetmek istediklerini söyleyince, İsa onlara bu cümleyi sarf eder. Bu sözün ardından linççi kalabalık ellerindeki taşları yere bırakarak sessizce dağılır.

İlk gençlik yıllarımda bu hikâyeyi duyduğumda derinden etkilendiğimi hatırlıyorum. Sürekli başkalarını suçlamaya, kötülemeye, yargılamaya ve linç etmeye hazır insan soyunun kaçınılmaz riyakârlığına dikkat çeken ve onlardan bir an olsun yargılayıcı bakışlarını kendi içlerine çevirmelerini isteyen bu çağrıyı çok bilgece bulmuştum. Bu çağrıyı yapanın bir peygamber olması ne kadar umut verici gibi görünmüşse de, bin yıllar içinde pek bir şey değiştirememiş olması da aynı ölçüde cesaret kırıcı gelmişti bana.

Bu söz sadece hayatta değil, okurluk ve hikâye anlatıcılığı hayatımda da bana bir tür rehber oldu. Dostoyevski’nin günahkâr ama başkalarını değil, kendi göğsünü yumruklayan karakterlerine hayran oldum. Kieslowski’nin “Öldürme Üzerine Kısa Bir Film”inde hiç de sempatik sayılamayacak bir katilin idamına bizi tanıklık ettirerek öldürme eyleminden nefret ettirmesi önünde saygıyla eğildim. Asghar Farhadi’nin filmlerinde suç ve günahın bütün karakterler arasında tek tek dolanıp en sonunda da buharlaşıp uçmasına mest oldum.

İlk filmim “Tepenin Ardı”nda Farisilerin linççi kalabalığını resmetmeye çalışmıştım. Son filmim “Kız Kardeşler”de de suçun ve günahın bütün karakterlere neredeyse eşit dağıtıldığı bir dünya çizmeyi denedim. Bu ülkede son yıllarda yaşadığım siyasal deneyimler, suçun asla eşit dağılmadığına beni kesin olarak ikna etmiş olsa da bu bilgelik dolu söz kafamın içinde çınlamaya devam ediyor.”

Emin Alper, yönetmen, tarihçi, senarist.

“Tepenin Ardı” (2012) ve “Abluka” (2015) filmleriyle birçok ödüle layık görülen yönetmenin son filmi “Kız Kardeşler” 13 Eylül’de vizyona giriyor.

*İncil, Yuhanna 8, kutsal kitap.

Fotoğraf: Muhsin Akgün

 

 

Önceki Yazılar

ALZHEİMER’DAN KORUNMANIN BEŞ YOLU

Sonraki Yazılar

SEVGİLİNİZLE İZLEYEBİLECEĞİNİZ 10 FİLM