ilham-veren-cumle-ceylan-ertem

İLHAM VEREN CÜMLE: CEYLAN ERTEM

 

 

“İsim değil fiilim”*

“Meredith Monk’u ilk dinlediğim anı unutamam. Ve ardından röportajlarını takip etmiştim. Bir cümlesi vardı: ‘İsim değil fiilim’. Kafamda şimşekler çakmıştı.

İçgüdünle hareket ederek, bebekliğinden gelen bir oyun; müzik, bir sorunun cevabı ya da bir sorunun kendisi. Şarkı söylemek ise bir devinim, bir terapi, deşarj hali, ayin ve daha bir sürü şey benim için. Şarkı sözü yazmak çoğu kez hayal dünyasının kelimelere dönüşümü, iç döküm, paylaşım, itiraf…

Bu kadar içten bir yanı varken müzik üretmenin, icra etmenin, bir ismin altını doldurmaya çalışmak ne kadar da tuhaf geldi bana hep. ‘Ceylan Ertem’ denildiğinde insanların kalbinde ve fikrinde oluşan şey; yoğun bir şifalı his ve kışkırtıcı eylemler silsilesi olsun isterim. ‘Ceylan Ertem olmak’ değil, ceylan gibi yapmak, ceylan gibi sevmek, ceylan gibi görmek olsun bir genç müzisyenin isteği. Ben bir gün ismimin değil, eylemlerimin iziyle yazılmak isterim gönüllere, akıllara. Umarım durmadan çalışıyor, paylaşıyor ve insan olmanın o feci ağırlığı ile başa çıkmak için etrafıma sevgi saçmaya çalışıyor oluşumun nedenini de böylece açıklayabilirim. Ne görmek istiyorsam onu yapıyorum. Yansıtmaya çabaladığım şeyler hep bana yansımasını istediklerim. Böylece günün sonunda beni, benim gibiler sevsin istiyorum. İsmin değil fiilin önemi dev sanatçılardan miras gibi, isimler silinsin, fiiller ışıldasın. Üretebildiğin, paylaşabildiğin, korkmadığın, saklanmadığın, söyleyebildiğin kadarsın.”

Ceylan Ertem, söz yazarı ve şarkıcı.

Seni Senin Gibiler Sevsin adlı yeni albümü kısa bir süre önce çıktı.

* Meredith Monk, Amerikalı besteci, şarkıcı ve koreograf.

 

 

Önceki Yazılar

ALİCE PHOEBE LOU SALON İKSV’DE

Sonraki Yazılar

KÖTÜ ELLERDE BİLİNÇDIŞI