oya baydar

İLHAM VEREN CÜMLE

 

 


“12 yaşındaydım, Fransızca öğreniyordum. Elime Fransızca bir kitap geçti: Küçük Prens. Büyük bölümünü ezbere bildiğim o kitabın kilit cümlesiydi bu. Tilki’nin Küçük Prens’e verdiği sır…

Yıllar geçti; bir şeyin özünün, gerçeğinin görünenin altında, derinlerde olduğunu, o öze, o gerçeğe ulaşabilmek için yüzeyden bakmanın yeterli olmadığını yaşayarak öğrendim. Gözle yetindiğimde aslolanı göremedim, yanlışlar yaptım. Gönül gözüyle, yürekle baktığımda kavradım aslolanı. O zaman ‘öteki’ insanı anladım, görünenin altındaki güzelliği gördüm, önyargıları aşmanın yolu açıldı önümde. Yürekle, yani duyguların dürbünüyle bakılmadığında, gördüğümüzü sandığımız şeyin ne kadar yanıltıcı, aldatıcı olabileceğini yanılgı ve yenilgilerle anladım.

‘Çöl, bir yerinde bir kuyu gizlediği için güzeldir’ der Küçük Prens. O su kaynağını bulabilmek için göz yetmez, derinlere bakmak gerekir. Bazen yoksul bir kulübe çıkar yolunuza ya da küçük bir bahçe. Bakıp geçersiniz önünden. Kulübeciğin içindeki kırık bir çanağın, eski bir gazete parçasının, bir fotoğrafın ne derin anılar, ne trajediler barındırdığını düşünmeden. Ya da bir insan görürsünüz; mesela çöp toplayıcısı kavruk bir çocuk, cebinde ara ara okşadığı bir kedi yavrusuyla… Gönül gözüyle baktınız mı, dünyanın bütün acılarını, yalnızlığını, kimsesizliğini okursunuz o çocukta.

Yaşamımı da, edebiyatımı da; ‘Sadece yürek görür, aslolan göze görünmez’ cümlesi üzerine kurduğumu söylesem, yalan olmaz.”

Oya Baydar, yazar ve sosyolog. ‘Sıcak Külleri Kaldı‘, ‘O Muhteşem Hayatınız‘, ‘Erguvan Kapısı‘, ‘Hiçbiryer’e Dönüş‘ başta olmak üzere birçok kitabı bulunan Baydar’ın son kitabı ‘Yolun Sonundaki Ev‘ kısa bir süre önce yayımlandı.

FOTOĞRAF: HELOISE JOUANARD

*Antoine de Saint-Exupéry, Fransız pilot, yazar ve şair. Dünyaca ünlü ‘Küçük Prens‘ kitabının yazarı.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARI EŞİT YETİŞTİRMEK

Sonraki Yazılar

İKİ DAKİKADA NASIL YENİLENİRİZ?