imagine

İLHAM VEREN CÜMLE


Benim bir hayalci olduğumu söyleyebilirsin ama ben tek değilim.” John Lennon

“‘Imagine‘ı ilk dinlediğimde, John Lennon’ın bu parçanın şarkı sözleriyle insanoğlunu bir tür devrime çağırdığını fark etmemiştim. İngilizcem o kadar iyi değildi ve sınırların, mülkiyetin, dinlerin olmadığı bir ütopyayı hayal eden bu şarkının televizyonda Türkçe altyazıyla yayımlandığını sanmıyorum!

En başta nakaratta ‘Düşle‘ demesinden etkilendiğimi hatırlıyorum. O zamanlar, ortaokulun ilk yıllarında, romanların, şarkıların ve filmlerin içinde kendine alternatif bir dünya yaratmış, hayalperest bir gençtim. Kahramanlarım karanlık tarafla savaşan Luke Skywalker ve yel değirmenleriyle dövüşen Don Kişot’tu. Şarkıyı önce bu yönüyle benimsedim.

Şarkının en etkili mısrası, ‘Benim bir hayalci olduğumu söyleyebilirsin ama ben tek değilim‘ idi. Bu mısra her dinleyişimde bana yalnız olmadığımı hatırlattı. Öykü yazmaya bunun için başladım, benim gibi düşünen ve düşleyen insanları bulma gayretiyle… İnternet olmadığından, benim gibi hayalperestleri bulmak için dergilere öykü göndermeye başladım. O öyküler bir anlamda yardım sinyalleriydi.

Daha sonra şarkının sözlerini idrak ettikçe, bu şarkı hayat manifestolarımdan birine dönüştü. Farklı bir dünya düzeni hayal ediyordu Lennon. ‘Imagine‘ı Gezi Parkı’nda Hollandalı piyanistten dinleyip hep beraber söylediğimizde, bu hayale yaklaştığımızı hissetmiştim. Bazen kulağa bir çiçek çocuğu masalı gibi gelse de halen daha inatla bu hayali kurmaya devam ediyorum. En karanlık zamanlarda tünelin ucundaki ışık oluyor Lennon’ın hayalleri. Zaten yel değirmenlerine ve karanlık tarafa karşı hayallerimizden başka neyimiz var ki?”

Doğu Yücel, yazar ve senarist.

Okul” ve “Küçük Kıyamet” filmlerinin senaristi olan Yücel, “Düşler, Kabuslar ve Gelecek Masalları“, “Hayalet Kitap“, “Varolmayanlar” ve “Güneş Hırsızları“nın ardından son kitabı “Kimdir Bu Mitat Karaman?“ı kısa bir süre önce yayımladı.

 

 

 

 

Önceki Yazılar

TERAPÖTİK POSTA

Sonraki Yazılar

“KENDİMİ SIKLIKLA YALNIZ HİSSEDİYORUM”