“ilahi-mesk”-nedir

“İlahi Meşk” Nedir?

Cinsellik ve spiritüelliğin yolları kesişebilir mi? Sevişmek meditasyon gibi insanı yücelten, bilincini aydınlatan bir eylem olarak var olabilir mi? Ya da sanat gibi, duyuları keskinleştiren ve insana ufkunu genişleten bir deneyim sunabilir mi?

Uzak Doğu’nun kadim gelenekleri Tantra ve Tao hep bir ağızdan “Evet!” diye bağırıyor. Ten ile tini buluşturan yoga, mindfulness ve benzeri birçok pratikte olduğu gibi, farkındalık ve yaratıcılıkla özgünleşmiş bir cinsel deneyim de ruhu bedene davet edebilir.

Bugün Tantra ve Tao gibi kadim gelenekleri öğrenmeye yaşamımızda yer açabilir miyiz? Yer açamazsak, bütünüyle bu zenginlikten mahrum kalır mıyız? Bir orta yolu mevcut mu? Sizi geliştirdiğim bir dizi yaratıcı ilişkisellik pratiğinden oluşan “İlahi Meşk” ile tanıştırmak istiyorum. “Neden ilahi?” diye soracak olursanız, ilahi hem ulvi ve aşkın bir sürece hem de tiye alınarak çevresindeki gerilimleri dağıtabilecek bir mizaha işaret ediyor. Fikrimce, cinsellikle bu çift anlama sahip ilahi olanı kesiştirmek bugünün ilişkileri için gerekli bir kokteyl.

Günümüz ilişkilerinin kırılganlığını, beklentiler artmış olmasına karşın, ilişkiye ayrılan özen ve zamanın azalmasına borçluyuz. Bir sanat psikoterapisti ve yaratıcılık uzmanı olarak önerim, bu daralmayı ilişkisel becerileri artırarak ve ilişkiselliği sanatsal bir süreç olarak ele alarak aşmak.

Cinsellik, çiftlerin arasında memnuniyet ve hoşnutsuzlukları, çok büyük bir sorun olsa dahi, dile getirmekten kaçındığı bir konudur. Oysa cinsel doyumu en belirleyen unsurlardan biri açık iletişim: Kendi sesini duyurabilmek, birbirini duyabilmek ve uyabilmek.Açık iletişim cesaret ister. Cesaret denince, kalıplara meydan okuyan bir cüretkârlık ya da vurdumduymazlık geliyor belki de akla. Ancak cüret, içinde bir miktar normlara kayıtsızlık içerse de, bundan ibaret değil. Cesaret korktuğunun değil de umut ettiğinin başına geleceğine inanmaktır. Ayrıca, sınırların farkında olmak bir o kadar da esnekliğe güvenmeyi içerir.

Hayallerini dışa vurma cesareti ve tüm risklere rağmen onları ifade etmeye dair bir dayanıklılığın sanatçıların ve tüm yaratıcı kişilerin sürecinde içkin olduğuna inanıyorum. Yaratıcı süreç coşkun bir hayalperestlik ve sert gerçekçilik arasında mekik dokuyan bir dansı içerir. Cinselliği sanatsal bir süreç olarak yaşamak için, size “İlahi Meşk”ten bir etkinlik önerim olacak. Bu oyuncu sürecin, cinselliğe dair olağan utangaçlıkların ve dirençlerin aşılmasını sağlayacak bir ivme vereceğini umuyorum. Kilerinizde bulunan şeker, kahve ya da pirinç için kullandığınız büyükçe bir kavanozu ilişkisel bir oyun için lütfen bir kenara ayırın. İki renk kâğıda ve iki kaleme ihtiyacınız olacak. Eşler kendisi için birer renk seçtikten sonra, ilişkinizde sözel olarak ifade etmekte güçlük çektiğiniz istek ve arzularınızı şeritlere böldüğünüz kâğıt parçalarına yazın, katlayın ve kavanozun içine atın. Eğer istekleriniz arasında hayata geçirmesi özellikle cesaret gerektirecek olanlar varsa, bunları katladıktan sonra işaretleyin. Daha fazla zamanınız veya gücünüz olduğu günlerde bu dileklere şans verebilirsiniz. Kavanozu doldurmak kadar boşaltmanın da cesaret gerektirdiği bir süreç bu. Bu oyunun birkaç kuralı var; her hafta çiftin birbirlerinin dileklerini içeren bir kâğıdı çekmesi ve diğeri için eyleme dökmesi gerekiyor. Eğer ilk çekilen kâğıttaki dilek diğer kişi için zorlayıcıysa, ikinci ve üçüncü şans mevcut. Farklı zamanlarda, kavanozun içine yeni eklemeler yapabilirsiniz. Bir kavanoz dolusu arzuyu birikmiş halde görmek, genellikle çiftin yenilik duygusunu harekete geçirerek hem cinsel arzunun artmasına hem de doyuma katkıda bulunur.

Yazı: Bihter Yasemin Adalı (Ressam, dışavurumcu sanat terapisti. Sanat Psikoterapileri Derneği Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi.)

 

 

Önceki Yazılar

Sevgiye Bilimsel Yaklaşım

Sonraki Yazılar

Uyku Saati ve Obezite