ali

“İFADE KÜLTÜRLE GELİR”

 

 


Fotoğraf sanatçısı ve akademisyen Ali Alışır, kendisine ilham veren cümleyi anlatıyor. 

“2004 yılında moda tasarımcısı Lucio Antonucci’yle sanatsal bir proje üzerinde çalışmaya başladık. Projenin üretimi sırasında, Lucio’ya İtalyan tarzının 21. yüzyılda sanatta, modada ve gündelik hayatta bir önemi kalmadığını, dünyanın artık globalleştiğini düşündüğümü söyledim.

Bir an durdu ve önünde yer alan moda dergilerinden iki tanesini açtı. Dergilerden biri İtalyan Vogue, diğeri Amerikan Vogue’du. Her ikisinde de bir kadın modelin pozu yer alıyordu. Bana, ‘Bu iki farklı dergideki fotoğraflara bak ve farkı söyle’ dedi. Fotoğraflar o kadar birbirine benziyordu ki hiçbir şey düşünmeden, ‘Işıktan mı?’ diye sordum. ‘Hayır’ dedi. ‘Mekândan mı?’ dedim ‘Hayır’ yanıtını aldım. ‘İfadeye bak Ali!’ dedi Lucio. ‘İfade bizim kültürümüzde her şeydir. Amerikan dergisindeki model, ‘Bu elbiseyi alın’ diye size bakar. Oysa İtalyan dergisindeki model, ‘Bu elbiseyi almanıza gerek yok, bunu zaten biliyorsunuz’ diye bakar. İfade kültürle gelir’ dedi.

O an bütün düşüncelerim değişti. Günümüzdeki kültürün temelinde bu asil ve derin ifade yatıyordu. Orada öğrendiğim bu değerli bilgi, bugün sanatımda kullandığım en değerli hazineye dönüştü.”

*Lucio Antonucci, İtalyan moda tasarımcısı.

 

Ali Alışır, fotoğrafta dijital kurgu üstüne yoğunlaşan sanatçı, günümüz insanının iç dünyasında yaşadığı gerilimleri yansıtan işleriyle tanınıyor.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

YAPTIĞINIZ EGZERSİZLER, CİLDİNİZE ZARAR VERMESİN!

Sonraki Yazılar

İŞYERİNDE MEDİTASYON YAPIN