iç mekan 2

İÇ MEKANLARA YEŞİL DOKUNUŞ

 

 


Son zamanlarda iç dekorasyonda bitki kullanımı oldukça revaçta. Artık sadece dış mekanlarda değil; evlerde, kafelerde ve mağazalarda yani bütün iç mekan dekorasyonlarında bitkilerle sık sık karşılaşıyoruz. Neden mi? Çünkü botanik dünyası bizlerin gizli terapisti de ondan!

Bitkiler alemi sadece görsel olarak bizi rahatlatmaz, aynı zamanda çok güzel bir uğraştır da. Çiçekler, bitkiler, tıpkı insanlar ve hayvanlar gibi, emek ister. Bu emeği göstermek de insanda terapötik bir etki yaratır. Çiçeklerle konuşmak, onlara su vermek, zamanla büyüdüklerini görmek, insana tarifsiz bir mutluluk verir.

İç ve dış mekan için bitki seçimi farklılıklar gösterir. Ortamına uygun canlı veya cansız kullandığınız her bitki, dekorasyonunuza zenginlik katar. Mekana girer girmez, pozitif enerjilerini hemen hissettirirler. Onları sergilediğiniz vazo ve saksılardaki tasarım zenginliği de görsel olarak ayrı bir hava katar. Günümüzde artan kentleşmeyle beraber doğadan uzaklaştığımızı düşünürsek, özlemimizi gidermek için oldukça güzel bir fikir olduğu kesin. Sizin de evinizde neden küçük bir botanik bahçeniz olmasın?

Her eşyanın kendine ait ve etrafa yaydığı bir enerjisi olduğuna inanılan Feng Shui felsefesinde çiçekler de unutulmamış. Canlı bitkiler, çiçekler ve iç mekanlarda bakılabilecek küçük ev ağaçları Feng Shui felsefesinde oldukça geniş bir yere sahip. Her kültürde çiçek bereket olarak kabul edilir ama Feng Shui’ye göre evin içinde çiçek olması iyi şans ve iyi enerji anlamına da geliyor.

Feng Shui’ye göre evde bitki yetiştirmenin kuralları

Evde çiçek olmasının şans ve enerji getirdiğine inanan felsefeye göre, ev içinde daima canlı çiçekler olmalı. Yapma çiçek de olur, fakat kötü enerjiyi engellemek için kurutulmuş çiçeğe evde yer yok. Evde çiçekleri konumlandırmaya gelince, bütün bitkilerin odanın güneydoğu tarafına yerleştirilmesinin daha uygun olduğu düşünülüyor.

Adım adım öneriler

  • İç mekanlarda bereket ve uzun yaşamı simgelemesi adına uzun ömürlü bitkiler tercih etmeliyiz.
  • Ev içinde dikenli ve sivri yapraklı bitkilerden kaçınmalı, onları daha çok dış mekanda kullanmalıyız.
  • Çiçekleri budamak çok önemli, düzenli olarak budama işlemini yapmalıyız.
  • Uzun ömürlü ve kalıcı ilişkileri simgeleyen Şakayık, ofiste yetiştirmek için ideal.
  • Bereket çiçeği olarak bilinen Zambak, evlerde mutlaka yerini almalı.
  • Sağlığı temsil eden, doğanın mucizesi Lotus çiçeği, her evde olmalı.
  • Orkide, Feng Shui’de doğurganlığı temsil ettiğinden eve bereket getirdiğine inanılır. Ruhsal gelişim için de faydalı olduğu düşünülüyor.

Botanik dünyasına yeni bir soluk

Günümüzde bitki sergileme tasarımları yapan markalar ve “floral cafe“ler oldukça yaygınlaştı. Artık çiçekler vazoların dışına çıktı ve pirinçten, bakırdan, makromeden yapılan bitki sergileme tasarımlarıyla duvarlarda, tavanlarda, çerçevelerde bir güzel yerini aldı. İç mekanlar için birbirinden farklı bitki sergileme fikirleri gün geçtikçe artıyor.

Root’un yaratıcısı, peyzaj mimarı ve kentsel tasarım uzmanı F. Begüm Mandal, bitki sergileme tasarımlarını ve hangi bitkiye nasıl bakılacağını anlatıyor.

İç mekan için tasarladığın ürünlerden ve kullandığın bitkilerden biraz bahseder misin? 

Başlangıç olarak kolay bakım kategorisinde yer alan “air plant“lerden başladım. Işık ihtiyacı çok yüksek olan bu hava bitkileri; aydınlık, havadar, nemli ortamlarda bulunmayı çok seviyorlar. Mesela, doğal ışık alan bir banyonuz varsa orada çok mutlu olabilirler ya da mutfakta. Tropikal iklim bitkilerinin kendi yaşam ortamlarında sahip oldukları iklimsel özellikleri burada sağlayabilmek adına bakım kitapçıkları hazırladık. Sulama aralıkları, fıs fıs ile yapılacak nemlendirme işlemleri bu bitki için çok mühim. Tabii bulunduğu ortam, ışık alma açısı ya da klima çalışıp çalışmadığı gibi konular da bitkinin yaşamını etkileyen faktörler arasında.

Bitki yerleştirme tasarımlarını evimizde nerelerde kullanmamızı önerirsin? 

Canlı türler için en önemli ihtiyaç ışık! Pencere önü olması gerekmez ama tamamen karanlık köşelere koymamaya özen göstermeliyiz. Genel olarak bitki köşeleri, dekoratif ferforje borularla duvara asılıp salon ya da yatak odası gibi pek çok yerde kullanılabilir. Hanging green gibi büyük tasarımları, tavandan sarkıtarak kullanmak gerekiyor. Eğer evde buna uygun bir kitap okuma ya da kahve köşeniz varsa çok uygun olabilir. Kullanıcıların ürünleri nereye koymaları gerektiği konusunda destek de veriyoruz. Evlerinden fotoğraflar gönderiyorlar, süreci beraber yönetiyoruz.

Hangi bitki, hangi oda için uygun? Örneğin, yatak odasında hangi bitkilere, neden yer vermeliyiz?

Siz uyurken havayı arındıran birkaç türden bahsedebiliriz. Hatta NASA’nın bu konuyla ilgili bir araştırması da var, meraklısına tavsiye ederim. Gün içerisinde şehir hayatında yüklendiğimiz stresin bitkiler yardımıyla daha yumuşak bir hal aldığına dair araştırmalar çok fazla. Buna havayı arındırması da eklenince, sanırım herkes yatak odasında birkaç tur atmak isteyecektir. Bunlardan bir tanesi herkesin çok iyi bildiği aloe vera. Havayı temizlediği gibi ayrıca açık yara dahil olmak üzere iyileştirici amaçlı kullanılabilir. Yaseminse bir diğer tür, hoş kokusu ve dört mevsim yeşil olması ile bilinen sarmaşık türlerindendir. Sansevieria (paşa kılıcı) ise az ışık isteyen, hızlı büyüyen, form olarak daha çok heykel algısı yaratan bir diğer tür.

Ev içi yeşillendirmesi senin psikolojini nasıl etkiliyor? Bitkilerle sürekli bir arada olmak nasıl bir his yaratıyor?

Doğa müthiş bir okul! Sürekli değişim gösteren, yaşayan materyalle çalışmaksa çok etkileyici. Tabii ki onları anlamak, ihtiyaçlarına cevap verebilmek, günlük yaşantımızda insanlar için her zaman çok kolay olmayabiliyor. Sadece dekoratif amaçlı bir obje yapmak yerine, kişilerin kendi tecrübelerini katabilmesi fikri bana daha yakın gelmiştir. Her gün bitkilere ayıracağınız 10-15 dakika bile aslında kendinize yarattığınız bir yavaşlama ve farkındalık anı. Şehir hayatı herkesin bildiği gibi tam bir kaos, evden adımımızı attığımız anda koşturmaca içerisindeyiz. Ne aldığımız nefesin ne de yağan yağmurun sesinin farkındayız. Her gün onlara bakmak, genel bakım ihtiyaçlarını karşılamak, bitkilerden donatılmış bir köşede kahvenizi içmek, hem farkındalığınızı artırıyor hem de yavaşlamanızı sağlıyor. Bitkilerle evinizde başladığınız bu süreci bir süre sonra kapıdan dışarı çıktığınızda da devam ettirmeye başlıyorsunuz.

Floral cafe” konseptindeki Misk İstanbul’un sahipleri Hazal Şen ve Eda Erbilgin, yarattıkları botanik dünyayı dekorasyonla nasıl birleştirdiklerini ve iç mekanları yeşillendirme konusunda önerilerini paylaşıyor.

Misk İstanbul’u dekore ederken nelerden ilham aldınız?

Misk’i hayal etmeye başladığımızda ikimiz de çok heyecanlıydık, çünkü sonunda bütün seyahatlerimizi, dergiden kopardığımız sayfaları, ilham aldıklarımızı ve hayallerimizi bir araya getirebileceğimiz bir fırsatımız olmuştu. Daha dükkanımızı tutmadan bile aklımızda yüksek tavanlı ve bol ışık alan ferah bir mekan canlanıyordu. Ne kadar şanslıydık ki karşımıza tam da böyle bir yer çıktı. İnşaat ve dekor kısmına girdikçe gözümüzde Misk’i, New York Soho’da bir yermiş gibi hayal edip o ruha göre tasarlamaya çalıştık. Bunun yanı sıra hep gidip gezmek istediğimiz Marakeş’in de dokularını, renklerini ve doğallığını yansıtmaya özen gösterdik. Kısacası her yerden biraz ekleyip en sonunda da ruhumuzu kattık diyebiliriz.

Çiçek tasarımı ve ona eşlik eden objeler dekorasyonu oldukça değiştiriyor. Bütün bunları bir araya getirirken nelere dikkat ettiniz?

Biz doğallıktan ve sadelikten yanayız. Bu yüzden de hem çiçeklerimizi hem de dekor objelerimizi seçerken bunlara çok özen gösteriyoruz. Obje seçimlerimizde daha çok mat renklerde ürünlere yönelirken, çiçek seçimlerimizdeyse soft renkleri tercih ediyoruz. Çiçekle doğru objeyi bir araya getirmek, yaptığınız bütün aranjmanın ruhunu değiştiriyor. Eğer hareketli ve iddialı bir vazo kullanıyorsak, genelde daha sade çiçekler kullanmaya; daha renkli ve karışık bir aranjman yapıyorsak, tek renk vazolar kullanmaya ve dengeyi yakalamaya özen gösteriyoruz. Böylece karşı tarafa vermek istediğimiz hissiyat daha net ve güçlü oluyor.

Processed with VSCO with f2 preset

Floral cafe“de her gün bulunmak ruh halinizi nasıl etkiliyor?

Burası bizim için bütün negatif düşünceleri kapının dışında bırakıp terapi yapmaya geldiğimiz ve tamamen “an“ı yaşadığımız bir yer. Çiçeklerin hem ekibin hem de misafirlerimizin üzerinde iyileştirici bir etkisi olduğuna inanıyoruz. Mekanın renkleri, hissiyatı, kokusu ve enerjisi buraya gelen her kişinin buradan yenilenerek ve tazelenmiş hissederek ayrılmasına yardımcı oluyor.

İç mekanı yeşillendirme konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Evimiz, ofisimiz yani vaktimizin büyük bir bölümünü geçirdiğimiz mekânlar her ne kadar iyi dekore edilmiş olsa da yeşil bir dokunuşla bambaşka bir ortama dönüşüyorlar. Yaşam alanlarımızı sıradanlıktan uzaklaştırmanın en iyi yolu, mümkün olduğunca canlı yeşil bitkilere yer vermekten geçiyor. Bu sayede hem özlediğimiz doğaya biraz olsa da dokunabiliyor hem de iç mekan dekorasyonunu daha canlı ve özgün hale getirebiliyoruz.

Bir mekanı yeşillendirme konusunda önerebileceğimiz en pratik yol, yaşadığınız ortama gür yeşil yapraklı bitkiler koymaktan geçiyor. Hem bakım kolaylığı hem de görsellik açısından Kentia ve Areca’yı özellikle önerebiliriz. Biz kafemizde bu iki bitki çeşidine yer veriyoruz. Bakımları kolay, günden güne büyüyorlar ve güzel dekoratif bir görüntü veriyorlar. Gür yapraklı ağaçlar dışında kaktüs ve sukulent çeşitleri de iç mekanlarda kullanılabilecek olan diğer bitkilerden. Sulama ve bakım konusunda zahmet gerektirmeyen bu bitkiler mekanınıza farklı bir hava katarlar.

Bu sene dekorasyonda çiçek kullanımıyla ilgili trendler neler?

Son iki senedir kaktüs ve sukulentler dekorasyonda oldukça trend. Küçük saksıdakileri masa üzerinde kullanabileceğiniz gibi büyük boy kaktüsler evinizin bir köşesine ayrı bir hava katabilirler. Monstera (deve tabanı) bitkisi de son zamanlarda dekorasyon için kullanılan oldukça trend bir diğer bitki. Aydınlık ortamı seven bu bitkinin geniş yaprakları, sıkıcı bulduğunuz köşeleri dekoratif yönden doldurmak için ideal. Ayrıca sansevieria (paşa kılıcı) ince uzun formuyla oldukça tarz bir görüntüye sahip. Hem gölge hem güneş ile uyumlu ve oldukça dayanıklı bir bitki. Bunlar dışında Yuka, Nephrolepis (Aşk Merdiveni) ve Ficus elastica (Kauçuk) da şu sıralar oldukça trend bitkilerden.

Yazı: Nilay Uzun İnan

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

ÖZGÜRCE KARAR VERMEK İÇİN OKUYUN

Sonraki Yazılar

NASIL AÇIK FİKİRLİ OLUNUR?