hiperaktivite-nedir

HİPERAKTİVİTE NEDİR?

 

 

Aynı anda bin şey yapmak, her cephede mücadele etmek… Hiperaktif kişi sadece en önemli anların farkına varabilir. Harekete düşkünlük, enerjik olma halinin yanı sıra kaygılı olmanın da belirtisidir. Çünkü aslında hiperaktif insan, kendiyle baş başa kalmamak için önüne gelen her işi yapmaya girişir. Bu nedenle hiperaktif olan, pek çok işe soyunur ama çok azını bitirir. Boşluğa düşmekten korkmak ve başarısızlıktan çekinmek bilinçdışında onu iten iki ana nedendir. Bu aynı zamanda asla mola vermemesini ve sürmenajı sıkılmaya tercih etmesini de açıklar. Yapmak ve çoğu zaman “yaptığını göstermek” iç dünyasıyla bağını keser. Zaman zaman yakıtı tükenir. Bitkinlik, kazalar ya da psikosomatik rahatsızlıklar, onu kendine rağmen mola vermek zorunda bırakır. Zihinsel bir kaçamak onun için ulaşılması gereken bir hedeftir; verilen aralar onun için dinlenmek ya da rahatlamak için verilmiş birer fırsat değildir.

Ne yapmalı? Sadece yavaşlamak yeterli olur. Hiçbir şey yapmamayı amaçlamak gerçekleştirilmesi imkânsız bir görevdir. Buna karşılık hareketlerine ve girişimlerine biraz bilinç katmak ve biraz yavaşlamak, iç dünyaya doğru açılma olanağı sunar. Yavaşladığımızda, duyular ve duygular, gerçek gereksinimler ve arzular daha bilinçli bir hal alır. Böylece yavaş yavaş zihinsel bir kaçamak için uygun şartlar oluşur.

Tatil reçetesi: En az bir hafta boyunca her gün kendinize tek bir etkinlik ya da proje belirleyin. O gün için başka hiçbir şey planlamayın. Kendinizi olduğunuz gibi seçtiğiniz işe verin ve başından sonuna kadar takip edin. Kendinizi parka ya da deniz kenarına gitmeye zorlayın, telefonunuzdan, tabletinizden kurtulun. Hatta telefonunuzu evde bırakmayı deneyin.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

KIYASLAMA YAPMANIN TEHLİKESİ

Sonraki Yazılar

MULIER SERGİSİ TRUMP ART GALLERY’DE