hicbir-seyi-bitiremiyorum

“HİÇBİR ŞEYİ BİTİREMİYORUM”


Yazı: Anne Laure GANNAC, Isabelle TAUBES
Derleyen: Ekin NAZLI

Bazıları planladığı projelerini hiçbir zaman yetiştiremez, zamanı doğru kullanamaz. Bu durumu Psikanalist Serge Vallon, sınırlar olmadan kendine inanan ufak bir çocuğun uzayan fantezilerine benzetiyor. Tabii yaşanan bu durumla ilgili başka açıklamalar da var. Freud’a göre bilinçdışı, zamanı yok sayıyor. İşi zamanında tamamlama becerisizliğinin, kişinin geçmişten beri devam ettirdiği ve şu anki hayatını etkileyen bir durum olduğu düşünülebilir. Kişi başka bir işe geçemediği için zamanın varlığını yok sayar. Bu sorunlarla karşılaşanlarda genelde motivasyon eksikliği de görülür.

Gerçeklerle yüzleşmekten kaçınma

Tamamlayamamanın başka bir sebebi ise gerçeklikle yüzleşmekten kaçınmaktan kaynaklanır. Kişi, hedefe ulaşmadığı sürece her şey mümkünmüş gibi algılar. “Özellikle gerçek kapasitemizi öğrenmekten kaçınıyoruz” diyor Psikolog ve Davranış Bilimci Jane B. Burka ve Lenora M. Buen. “Bu kurnazlık, özellikle mükemmeliyetçi kişilerin çok zeki ve sınırsız bir güce sahip oldukları fikrine inanmaya devam etmelerini sağlıyor.” Bu durum kişinin narsisistik bir bakış açısıyla üzüntüleri engellemesinin, mükemmel olduğu fikrine inanmasının ve kendini korumaya devam edebilmesinin bir yolu.

Amaçsızlık veya fazla değer biçme hali

İş arkadaşınız ilerisi için başka planları olduğunu söylüyor ve bir yıl sonra onu hiçbir değişiklik olmadan olduğu yerde sayarken mi görüyorsunuz? Veya dosya yığınları arasında kalmış ve birini bile tamamlayamayan biri mi var? İş hayatında bir projeyi bir türlü bitirememek çok büyük bir sorundur. İşyeri koçluğu alanında uzman olan Psikanalist Cégolène Colonna, “Bu durum arzu ve amaç arasındaki karışıklıktan meydana gelir” diyor. “Bazen kişinin becerilerinin iyi değerlendirilmemesinden kaynaklanabileceği gibi, bazen de işletmenin pozisyon hakkında net sınırlarının olmaması sorunun kaynağı olabilir.” Hangi sorumlulukların size ait olduğunu ve hangilerinin ait olmadığını ayırabilmek bu yüzden önemlidir. Aksi halde kişi üstlendiği işin altından kalkamayabilir ve başarısız bir çalışan olarak algılanmaya başlar. Bu da kişinin kendine olan güvensizliğini daha da artırır.

Ölümden kaçma

Psikanalistlere göre bir şeyin bitme fikri kişiye ölümü çağrıştırır. Ayrılıkla ilgili deneyimlerimizi bize yeniden hatırlatır. Bu durum, kastrasyon anksiyetesi olarak adlandırılır. Başka bir işe geçip ilerleyebilmek için önce elimizdeki projeyi bitirip onunla bağımızı kesmemiz gerekir. Sütten kesilme, anne yoksunluğu, ebeveynden ayrılma gibi erken dönemde yaşanan ayrılık deneyimlerine direnip zorlu zamanlar geçiren kişilerde bu tür anksiyete görülebilir. Bu anlamda travma yaşamış kişiler radikal kaçış yolları ararlar. Bu açıdan ele alındığında tamamlamama hali kayıptan kaçınmanın bir yoludur. Ama aynı zamanda zamanı erteleme başka bir şeye başlamak için bir geçiş de olabilir.

NE YAPMALI?

Bir plan belirleyin
Bir tasarıyı yürütmek mantıklı bir yaklaşıma gerek duyar. Öncelikle bütün projelerinizi sıralayarak, kendi yeterliliğinize en uygun olanını aralarından seçebilirsiniz. Ardından amaca yönelik çaba gösterilir. Proje nedir? Gerçekleştirmek için nasıl bir yol haritası çizilmeli? Ne kadar sürecek? Bu sorulara cevap verebildiğinizde, sizi aşacak olan işleri yapmaya başlayıp yarıda bırakmazsınız.

Yavaşça ilerleyin
Yeni bir işe başlamak heyecan verici olabilir. Bir ajanda tutmanızda fayda var. Yapılacak işlere dair gerekli noktaları not alarak zamanlamayı ayarlayabilirsiniz. Böylece kat ettiğiniz yolu da görebilirsiniz.

Sonrasını hayal edin
Bunu başarmak bana neler kazandıracak? Başardıktan sonra neler değişecek? Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar yaptığınız işe dair motivasyonunuzun artmasını sağlar ve amaca yönelik çalışmanıza olanak tanır.

Kendinizi tebrik edin
Uzmanlar elde edilen başarıyı her zaman kutlamak gerektiğini söylerler. Örneğin başarınızı kutlamak adına bir tatil ayarlayabilir veya birkaç gün dinlenerek kendinize vakit ayırabilirsiniz. Böylece hem zevk aldığınız şeyleri yaparsınız hem de sonraki projeye stresinizi atarak başlayabilirsiniz.

YAKINLARA TAVSİYELER

Genellikle birine başarılarından çok başarısızlıkları hakkında geri bildirim vermeyi tercih ederiz. Ancak kişinin yarım bıraktığı projeleri ve davranışının sebeplerini konuşmak, onu zayıf yanlarına hapsetmek anlamına geliyor. Oysa başarılmış olandan alınan tatmin kişinin hedefinin peşinden koşması için gerekli motivasyonu sağlar. Bu yüzden “Neden bir kez daha işi yarım bıraktın?” demek yerine “Devam edebilmen için neler yapılabilir?” diye sorabilirsiniz.

Benim çözümüm
Hale, 30 yaşında, çevirmen
“Bir çeviri üzerine uzun zamandır çalışıyordum. Profesyonel olmama rağmen bitirmekte çok zorlanıyordum. Bu sırada aklıma hamileliğimin son dönemlerinde doğuracağımı sanıp hastaneye gidişim geldi. Doktorlar daha doğumun başlamadığını söyleyip beni eve göndermişlerdi. Bu, hem doğurmayı hem de bebeği içimde saklamak istediğimi düşündürdü. Devam ettiğim terapiler sonucunda bu ikilemden kurtulabileceğimi anladım.”

 

 

 

Önceki Yazılar

İÇTEN GÜLÜMSEME

Sonraki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: MARILYN’LE BEŞ ÇAYI

Bir cevap yazın