mutsuzluk

HER MUTSUZLUK HALİ DEPRESYON DEĞİLDİR

 

 


Psikiyatr Prof. Dr. Timuçin Oral, antidepresanların ruh sağlığı üzerindeki rolünü anlatıyor.

Son günlerde kendinizi çok yorgun, bitkin, hayattan zevk almaz ve umutsuz hissediyorsanız, bu her insanda olabilecek bir keyifsizlik haline işaret ediyor da olabilir, depresyon adlı hastalığın belirtilerine de. Depresyon tüm dünyada yaygın olarak görülen bir hastalıktır ve yüzde 20’yi bulan yaşam boyu yaygınlığıyla önemli ölçüde yeti yitimine (maluliyete) neden olur. Her mutsuzluk hali depresyon değildir ama ciddi bir hastalık olan depresyonun tedavisinde ilaç ve psikoterapi vazgeçilmezdir. Bazı kılavuzlarda hafif depresyon için sadece psikoterapi önerilirken, orta şiddetteki ve intihar riskinin yüksek olduğu ağır depresyonlarda ilaç tedavisi yaşamsal önem taşır.

İlaçlar depresyon tedavisinde etkili

Tedavisiz kalan depresyon yaşam kalitesini bozar, intihar riskini artırır ve kronikleşir. Depresyon hastalarında intihar riski, genel toplumdan 20 kat daha fazladır. Antidepresanların intihar olasılığını artırabileceğine ilişkin uyarılar olsa da, tedavi edilmemiş depresyonun intihar riskini artırdığıyla ilgili hiç şüphe yoktur. Günümüzde bazı kişilerin, bazen kendi yakınlarından bazen de birkaç örnekten yola çıkarak antidepresan tedaviyi bırakmasını söylediklerine sıkça rastlanır. Tıbbi verilerin belli bir güvenilirlik sıralaması vardır. En güçlü kanıt kontrollü çalışmalardan elde edilir ve bunlar da ilaçların depresyonda etkili olduğunu gösterir. Keza bu ilaçlar, ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından aynı kanıtlara dayandırılarak ruhsatlandırılır.

Reçetesiz mutluluk arayışına dikkat

Yanlış olan bu ilaçların hekim olmayan kişilerce önerilmesi ve reçetesiz satılabilmeleri. Depresyon bir halk sağlığı sorunudur ve hekimlerin görevi de hastaların tedavilerinin sürmesini sağlamak, ihtiyaç duyanları tedaviye yönlendirmek olmalıdır. İlaçları kesme çağrısı yapmak yerine kişilerin kendi kendilerine, komşu veya arkadaş tavsiyesiyle ilaç kullanmalarının doğru olmadığı konusunda uyarılar yapmak ve hekime danışmadan ilaç kullanımın yanlışlığını vurgulamaksa insanlık görevidir.

Hissettiğimiz duyguların gelecekte de böyle olacağını hayal eder, aynı olacağını sanırız. Ancak bunlar aslında sadece şu anki olaya verilen tepkilerdir” Daniel Todd Gilbert, Psikolog

OKUMA ÖNERİSİ

Mutluluğun Kitabı, Dalai Lama, Desmond Tutu, Douglas Abrams, Hep Kitap

Mutluluk Projesi, Gretchen Rubin, April Yayıncılık

 

 

 

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

BAKIŞLAR KONUŞUYOR

Sonraki Yazılar

AŞK ZANAATKARLARI