başarı

HER İSTEYEN BAŞARILI OLABİLİR Mİ?


Bundan yedi yıl önce, mesajını doğrulayan kapalı ve mühürlü bir ambalaj içinde çıkan bir kitabın satış başarısı, insanların basit formül ve reçetelere ne ölçüde ihtiyaç duyduğunu bir kere daha ortaya koymuştu. “Sır” adını taşıyan bu kitabı alarak kasada ödeme yapmak için kuyruğa girenlerin iyi eğitimli ve ortanın üzerinde varlıklı olduklarını görmek beni düşündürmüştü. Hiçbir bilimsel temeli ve gerçekliği olmayan bir dizi laf kalabalığını ciddiye alıp okuyacak bu insanlar, yazılanların hayatlarında hangi derde deva, hangi değişikliğe neden olacağına inanırlar acaba?

Başarı nedir?

Çok genel bir yaklaşım getirecek olursak, toplum tarafından başarının para, güç ve itibar sahibi olmak şeklinde görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu sayılanların hepsi her zaman bir arada olmasa da en az iki tanesi birlikte bulunur. Ben başarıyı, “potansiyelini hayata yansıtması” ve kişinin hayatta kendisine koyduğu hedefe ulaşması olarak kabul ediyorum.

İstemekle başarmak arasında sanıldığı gibi kuvvetli değil, zayıf bir ilişki vardır. Hiç şüphesiz bütün başaranlar isteyenler arasından çıkar. Ancak hepimiz, “isteyen“lerin çok azının başarılı olduğunu biliyoruz. Başarılı olmanın ilk koşulu, kişinin başarabileceği alanda veya parkurda bir şeyi istiyor olmasıdır. Başarıya ulaşmanın çeşitli bakış açılarına göre farklı reçeteleri vardır. Bence başarıya üç temel adımla ulaşılır: Birincisi doğru yöntem, ikincisi kararlılık, üçüncüsü de disiplin.

Kimler gerçekten başarır?

İstemekle başarmak arasında zayıf bir ilişki olduğunu söylemiştik. İsteyenlerin başarılı olması için, başarabileceği alanda bir şey istemesi ve bütün enerjisini o alana odaklaması gerekir.

Başarmak için “istemek” önemlidir; ancak istediğimiz “şey“e ne kadar yatkın olduğumuzu bilmek büyük önem taşır. Başarılı insanlar, “hayatta ellerinden gelen en iyi şey ne ise onu yapan” insanlardır ve bunu yaptıkları zaman yorgunluk hissetmezler. Yorulsalar da kolayca dinlenirler. Bu nedenle de zorluk ve zahmete katlanırlar. Terlemeyi ve yorulmayı göze alır ve bundan şikayet etmezler. Başarılı insanların diğer bir özelliği, insan ilişkilerinde başarılı olmalarıdır. Bu insanlara kendini iyi hissettirmek anlamına gelir.

Başarılı insanlar için kendine güven bir sebep değil, bir sonuçtur. Şimdi okuyucularımız kendilerine sorabilirler:

  • Duyduğunuz isteğin geçici bir heves olmadığına emin misiniz? Kararlılığınızın ne düzeyde olduğunu değerlendirin.
  • İstediğiniz şey para kazanmaksa, bu sonuç; girişimcilik, sebat, yaratıcılık, yöneticilik gibi çok sayıda değişkenin birbiriyle karmaşık ilişkisinin sonucudur. Siz bu tutum ve davranışları bugüne kadar ne ölçüde ve hangi durumlarda gösterdiniz?
  • Gösteremediyseniz bile, bu girişimlerinizden hangi dersleri çıkardınız?
  • Girdiğiniz bir etkileşim sonucunda insanlar kendilerini iyi hissediyor mu?
  • Çevrenizdekilerin yorulup vazgeçtikleri durumlarda siz çalışmaya devam eder misiniz?
  • İlerleyeceğiniz yolda sizden beklenen yeni davranışları göstermek için gereken disipline sahip misiniz?
  • Bugüne kadar disiplinle uygulanması gereken işlerden ne sonuç aldınız?
  • Aldığınız sonuçlardan memnun değilseniz, bundan ne dersler çıkardınız?

Sonuç

İstemekten yola çıkarak hiçbir sonuç elde edemeyeceğinize inanın. Başarının kestirme, başkalarının bildiği ve sizin bilemediğiniz bir “sır“ı yoktur. Olsa olsa deneyimlerden çıkmış, denenmiş ve anlaşılır şekilde ifade edilmiş adımları olabilir. Bunların sizin kişiliğinize ne kadar uyduğuna, ne ölçüde kararlı olduğunuza bakın. Bu konuda emin olduğunuz ve gereken disiplini göstermeyi göze aldığınız zaman, güçlü olduğunuz alanı hayata yansıtarak kendi başarı hikayenizi yazabilecek ve sevdiklerinize anlatabilecek duruma gelirsiniz.

Acar Baltaş, Psikolog, akademisyen, yazar ve yönetim danışmanı.

Stres ve Başa çıkma yolları“, “Bedenin Dili“, “Üstün Başarı“, “Hayalini Yorganına Göre Uzat” başta olmak üzere birçok kitabı bulunuyor.

 

 

Önceki Yazılar

17 MAYIS ULUSLARARASI HOMOFOBİ, BİFOBİ VE TRANSFOBİ KARŞITI GÜN

Sonraki Yazılar

SEMİNER: TRAVMA VE ÇOCUKLAR