hedeflerinizi-netlestirin

HEDEFLERİNİZİ NETLEŞTİRİN

 

 


Kim olmak istiyorsunuz? Hangi yönde gelişmek istiyorsunuz? Hedeflerinizi belirleyerek ilerlemenin yolları…

PROJE TOHUMUMU EKİYORUM

Kendinize somut hedefler koymadan önce, şu soruyu sorarak başlayın: “Kim olmak istiyorum?” Bu soru ile kendini somut hareketlerde tercüme edecek varoluşsal farkındalığı tetiklemek amaçlanır. “Hangi yönde gelişmek istiyorum? Daha özgür, daha yaratıcı, daha iddialı, daha cömert, daha kararlı, daha bağlı olmak istiyor muyum?” Bu soruyu sorduktan sonra, sizin için en önemli, en derin ve kişisel arzularınızla bağlantılı olduğunu düşündüğünüz cevabı içinizde karşılayın. Cevabınızı hemen olabileceği gibi bir ay sonra da alabilirsiniz, bunun için bir zaman kuralı yok. Doğru titreşimde kaldığınızdan emin olarak, kendinize sorular sormaktan, test etmekten ve kendinizi gelecekte hayal etmekten çekinmeyin. Değişiklik isteğinizi belirlediğinizden emin olduğunuzda, soruyu ve cevabı bir kâğıda yazıp, projeyi en iyi şekilde temsil ettiğini düşündüğünüz renkte bir zarfın içine yerleştirin. Daha sonra bu zarfı sizin için anlamı olan bir yere bir tohummuş gibi ekin.

İSTEKLERİMİ DETAYLANDIRIYORUM

“Proje tohumunuzu” gömdükten sonra, “dileğinizle” ilgili iki ya da üç büyük tutkunuzu not edin. Her birine en az iki sayfa ayırın. Eğer “Daha özgür olmak istiyorum” yazdıysanız, istek kısmını “Kendime daha çok zaman ayırmak, başkalarının yargılarından uzak durmak, toksik ilişkilerden kurtulmak” cümleleriyle detaylandırabilirsiniz. Eğer uygunluklarından emin değilseniz, isteklerinizi kontrol etmekten çekinmeyin. Kendinizden başka kimseye hesap vermek zorunda değilsiniz. Bu aşamada, değişimin doğru basamaklarına basacağınızdan emin olmak söz konusu. Kendinizden emin olduğunuzda, isteklerden her birinin size getireceğini umduğunuz psikolojik ve maddi de olabilecek bütün faydalarını listeleyin. Kendinize sansür uygulamayın; en küçük, size gülünç veya ikincil gelebilecekler de dahil olacak şekilde her şeyi not edin. Bu pozitif yansıtma, notlarınızı her okuyuşunuzda bir hatırlatma alarmı gibi işleyerek motivasyonunuzu besleyecek.

Son olarak, korkular, inançlar, maddi olasılıklar gibi hedeflerinize ulaşmanızı engellemiş veya önleyen her şeyi başka bir renkle yazın. Bütün frenler, en küçükten en büyüğüne listelenmeliler. Bu egzersiz önemli, çünkü bizi engelleyen veya korkutan şeylere açıkça isim koymak, gerçek ve fantezi arasındaki ayrımı yavaş yavaş yapmamıza yardımcı olur.

KARARLARIMI PLANLIYORUM

Uygulamanın bu bölümü, yola koyulmadan önce niyetinizi somutlaştırmanız için bir adım niteliğinde. Bir projenin zamana göre programlanması, ona yalnızca gerçeklik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda kişinin motivasyonunu artırır ve gerçekleştirilmesini kolaylaştırır. Bu zamansal bölmenin amacı ya hepsi ya hiç gibi yanıltıcı ikili mantıktan çıkmanız ve küçük adımlar politikasını benimseyerek sizi somut bir şekilde odaklanmaya davet etmesidir. Ayrıca Lao-Tzu’dan şu alıntıyı başucu notlarınıza koyabilirsiniz: “Binlerce kilometrelik bir yolculuk, atılacak tek bir adımla başlar.” Kararlarınızı kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere üç kısma bölün. Her bölüm için sizi hedefinize yakınlaştıracak bütün fikirleri yazın; en genelinden en belirlisine, en erişebilir olandan en zor olanına kadar.

 

 

Önceki Yazılar

Z KUŞAĞI İLE İLETİŞİM

Sonraki Yazılar

VÜCUDUM EN YAKIN DOSTUM