hayattan-istediginizi-alabilmeniz-icin-sekiz-oneri

HAYATTAN İSTEDİĞİNİZİ ALABİLMENİZ İÇİN SEKİZ ÖNERİ

Hedeflerinize ulaşmak, hayatınızda büyük değişiklikler yapmak veya sadece yaşadığınız her andan zevk almak istiyorsanız, o zaman hayattan daha fazlasını elde etmenin yollarını arama vakti gelmiş olabilir. Hayattan istediklerinizi alabilmeniz için yapmanız gereken ufak değişiklikler var.

İşte o değişikliklerden birkaçı;

  1. Hedeflerinizi belirleyin

Olduğunuz yerden memnun değilseniz, nerede olmak istediğinizi bulmanız ve oraya ulaşmak için bir şeyler yapmanız gerekir. Hedeflerinizi not edin ve izlemeniz gereken tüm küçük adımları listeleyin. Oraya ulaşmak için neler yapabileceğinizi iyice gözden geçirip, araştırın. Eğer ulaşmak istediğiniz yere doğru nasıl ilerleyeceğinizi bilemiyorsanız bir terapistten yardım alabilirsiniz. Yol haritanızı çıkarmakta muhakkak yardımcı olacaklardır.

2. İstediğiniz şeye odaklanın

Zihin düşündüğünüzden çok daha güçlüdür. İstediğiniz şeye tam anlamıyla odaklanırsanız, zihniniz ona ulaşmanız için elinden geleni yapacaktır. Unutmayın ki sözler sihirlidir, o neyi dilerse hayatınız ona göre şekillenir.

3. Küçük hedefleri gözden kaçırmayın

İstediğiniz yere ulaşmanız senelerinizi alacaksa eğer, muhtemelen hedefiniz çok büyük ve çok uzaktadır. Bu durumda sıkışmış hissedebilirsiniz. Ama telaşa gerek yok. Büyük hedeflerinizle küçük hedeflerinizi bir birine karıştırmayın. Küçük hedeflerinizi gerçekleştirmeniz, hayatta sürekli olarak emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Bu sayede motivasyonunuzu kaybetmeden devam ediyor olacaksınız.

4. Kendinizi ana bırakın

Yaşam hakkında daha iyi hissetmek istiyorsanız, dikkatinizi ana odaklamanız gerekebilir. Bu, zihninizin milyonlarca farklı alana dağılmasını engeller. Yaşamda ilerleyebilmek ve başarılı olmak için farkındalık gerekir.

5. Hedefleriniz hakkında konuşun

Hedeflerinizi kendinize saklamak yerine etrafınızdakilerle paylaşın. Bunları yüksek sesle paylaşmanız, sizin için neyin önemli olup olmadığını anlamaza yardımcı olacaktır.

6. Küçük şeyleri takdir edin

Kendinizi bir koşuşturma içerisinde ve kaybolmuş hissediyorsanız, ‘küçük şeylere’ odaklanın. Küçük başarılarınızı takdir etmek sizi daha motive hissettirecektir.

7. Sosyal medya molası verin

Her gün sosyal medyada ne kadar vakit geçirdiğinizi hesaplayın. Bu geçirdiğiniz vakitlerin, sizi hedeflerinize ulaştırmayı engelleyip engellemediğini kontrol edin. Sosyal medya sizin için faydalı ve gerekliyse devam edin. Ancak sizi engelliyorsa, ara vermeye çalışın. Bu arada sevdiğiniz başka şeylere odaklanın; müzik, kitap, yürüyüş, spor gibi.

8. Sınırları belirleyin

Kendine odaklanmayı öğrenmek ve kişisel hedeflere öncelik vermek, her ne olursa olsun, hayatta istediklerinizi daha fazla elde etmenizi sağlayacaktır.

Her zaman evet diyenlerdenseniz, bu evetler istemediğiniz durumları karşınıza çıkarıyorsa, hayır demeyi öğrenmek için çalışmalara başlamanız gerekebilir.

Tabii ki bu öneriler hedeflerinize ulaşmak, eğlenmek veya daha fazla anı hissetmek için yapabileceğiniz ufak bir başlangıç. Her şey rutininizi değiştirmek, hedeflere ulaşmak ve sizin için neyin önemli olduğunu belirlemekle ilgili.