hayattaki-gecis-donemleri

Hayattaki Geçiş Dönemleri

O uyumsuz notadan diğer notaya nasıl geçilir? Hayatlarında geçiş dönemlerinde bulunan kişilere yardımcı olmayı amaçlayan ve dönüşüm çözümlerine odaklanan Coachzone’dan, International Coach Federation üyesi profesyonel koç Mehmet Altıoklar, geçiş dönemlerinde en çok zorlanılan dönemin geçiş öncesi olduğunu söylüyor. Altıoklar, en çok karşılaşılan geçiş konuları arasında ise iş, eş ve yer değişikliği bulunduğunu belirtiyor.

Altıoklar ayrıca, “değerleriyle bütün yaşamanın” kişinin hayatını olumlu ya da olumsuz değerlendirmesinde rol oynadığını paylaşıyor. “Kişi, değerlerini onurlandırıyorsa huzura, bunu başaramıyorsa huzursuzluğa yakın demektir. Mutluluğunu başkalarının seçimlerine bağlayanlar, iş, eş, yer değiştirse de kendileri değişmedikçe aynı durum tekrarlanır. Başka bir deyişle buna kendin olmak da diyebiliriz. Esas huzur ve mutluluk en çıplak halimizle kabul edilmek ve başkalarını kabul etmekten geçer.”

Geçiş dönemi ise kolay olmayabilir. Altıoklar, bu geçişlerde “konfor alanından ayrılma cesareti yoksunluğunun” ilk karşılaşılan zorluk olduğunu vurguluyor. Motivasyonun ne olduğu da diğer bir önemli nokta. “Bu dönemdeki ana dürtünün ne olduğu, gerek geçiş aşamasını gerekse sonrasını çok farklı etkiler. Örneğin bir işten sadece kaçmak için geçiş yapıldığında, kişinin kendini benzer bir durumda tekrar bulma ihtimali çok yüksektir.” Bu durumda kişinin motivasyonunun ne olduğunu anlamasına duygular rehberlik edebiliyor. “Korku veya öfke kaynaklı yola çıkış, gerçekte varmak istenilen yere götürmeyebilir. Bu durumda varmak istenilen yer de belli değildir” diye ekliyor. O halde, kişinin kendisine uygun yolu bulabilmesi için önce varmak istediği yeri belirlemesi gerekiyor. “Nereye gitmek istediğini bilmek ve bunun getireceği sevinç ve motivasyon, gerek yola çıkarken gerek sonrasında olumlu sonuçlara götürebilir” diyor Altıoklar.

 

 

Önceki Yazılar

40 Yaş Sendromu

Sonraki Yazılar

Olumsuz Düşüncelerinizi Pozitife çevirin