hayatiniza-anlam-katin

HAYATINIZA ANLAM KATIN

 

 

Size özel bir hayatı hakkıyla yaşadığınızı hissetmek için yaşamınıza anlam katmanız gerekir. Bu anlamı yitirirseniz, yaşamdan zevk almaz hale gelirsiniz. Bıkkınlık hissi artar ve yorulursunuz. Bu ruh hali, zamanla yerleşmiş ya da bazı maddi başarılar elde edildikten sonra oturmuş olabilir. Bunun yanı sıra zamanında arzularından mahrum kalmış olmak da yetişkinlik döneminde bu ruh halinin kendini göstermesine neden olabilir. Her halükârda var olmaktan çok “işe yarama” hissi baskınsa, yaşamsal bir unsur göz ardı ediliyor anlamına gelir; sansürlenmiş hayaller, yarım kalmış projeler, unutulmuş değerler ve idealler gibi.

EGZERSİZLER

1. Hayat muhasebesi yapın

Amaç: Nelerin anlamlı olduğunun farkına varmak.

Bu alıştırma biraz hayal gücü, bir kâğıt ve bir de kalem gerektiriyor. Kendinizi gelecekte hayal edin. Hayatınızın sonuna gelmişsiniz, doya doya yaşadığınız için sizi tatmin eden bir hayat sürmüşsünüz. Hayatınıza anlam katan her şeyi düşünmeye çalışın (gerçekleşen arzular, projeler veya hayaller, bazı değerlere bağlılık gibi). Tüm unsurları not edin ve ardından bir mektup yazmaya koyulun: “Bu hayat beni mutlu etti, çünkü…” Böylece yaşamı neden sevdiğinizi anlayabilirsiniz.

2. Aynı yoldan tekrar geçin

Amaç: Arzuları yenileyerek hayatı yeniden anlamlı kılmak.

• Şu anki hayatınızın anlamını ve ona gerçekten atfetmek istediğiniz anlamı birkaç cümlede özetleyin. İki yanıtı karşılaştırın. Arada var olan farkı görmek bile atılmış bir adım sayılır.

• Şimdi hafızanızda gidebildiğiniz kadar geriye giderek vaktiyle sahip olduğunuz hayallere, arzulara, projelere ve değerlere dönün. Yolda terk ettiklerinizi ve terk ediş nedenlerinizi not edin.

• Bu arzuların, değerlerin, hayallerin veya projelerin hangilerinin sizin için hâlâ anlamlı olduğunu düşünün ve not edin. Daha sonra günümüzde hangi yeni arzu, değer, hayal ve projelerin yaşamınıza anlam katabileceğini düşünün.

• Şimdi de değerlerinizi yaşamınıza nasıl daha iyi dahil edebileceğiniz ya da bazı hayallerinizi, arzularınızı ve projelerinizi nasıl gerçekleştirebileceğiniz üzerine düşünün.

• Sizi doğrudan ilgilendiren ve şimdiden başlayabileceğiniz değişiklikleri bir ajandaya not ederek planlayın. Gerçekleştirmek istediğiniz değişiklikler partnerinizi de ilgilendiriyorsa, onunla konuşmak istediğinizi söyleyin.

 

 

Önceki Yazılar

ZEVKLERİNİZİ KEŞFEDİN

Sonraki Yazılar

BAĞIMLILIK NEDEN OLUR?