hayati-kolaylastirmanin-dokuz-pratik-yolu (3)

Hayatı Kolaylaştırmanın Dokuz Pratik Yolu

Hayat birçoğumuz için karmaşık bir hal alabiliyor. İş hayatı, ailemiz, arkadaşlarımız, partnerimiz, borçlarımız, gereksinimlerimiz… listeyi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Bu listeyi her düşündüğümüzde stres ve kaygı kaçınılmaz oluyor.

Hayatı basitleştirmek için –daha az stresli hissetmek için- uygulanabilecek çok basit yöntemler var. Yazdığımız maddeleri yaşamınızın parçası haline getirmeniz yeterli olacak.

1. Hedef listenizi aylık olarak düzenleyin

Kulağa sıkıcı geldiğinin farkındayız; hatta birçok konuda senelik hedefler belirlemeniz gerektiğinin söylediğimizin de farkındayız. Ancak hedef listeleri kesinlikle işe yarıyor.

Her ay bir şeyler yazmak zor geliyorsa, bu sayıyı üç dört aya çıkarabiliriz. Ulaşmak istediğiniz hedefler için her ay neler yapmanız gerektiğini araştırın. Araştırmalardan sonra da uygulamaya geçin. Bu liste sayesinde ne kadar ilerleyebildiğinizi göreceksiniz.

2. Harcamalarınızı bölün

Para harcamanın sonu yok. Ay sonuna doğru ciddi sıkışmalar yaşanabiliyor; borçlar, gereksinimler, dışarıda geçirilen vakit veya sevdiğin bir eşyayı almak.

Her ay, kazancınızın %50’sini borçlarınız ve gereksinimleriniz için, (tabii kazancınıza ve giderlerinize göre bu oranı kendinizde belirleyebilirsiniz), %30’u alış verişiniz, dışarıdaki harcamalarınız yani o ay yapmak istediğiniz şeyler için ve %20’lik kısmı da tasarruf etmeye çalışın. Her ay bu belirli kısmı bir köşeye atın ve birikim yapın. Giderleriniz için bir liste de hazırlayabilirsiniz; bu sayede, ne kadar harcama yaptığınızı görmüş ve gereksiz harcama yapıp yapmadığınızı da anlamış olursunuz.

3. Sabah rutininiz olsun

Güne daha pozitif başlamak için yataktan kalkar kalmaz işe koşmak yerine kendinize gelmek için vakit ayırmanızı önerebiliriz. Bunun için 20-30 dakika erken kalkabilirsiniz. Eğer yürüyüş yapma şansınız varsa yürüyüş yapın, böyle bir vakti oluşturamam diyorsanız 15 dakikalık bir meditasyon uygulaması yapmayı deneyebilirsiniz. Meditasyonun bana göre olduğunu düşünmüyorum diyorsanız da gerinme hareketlerini deneye bilirsiniz. Camı açın ve soğuk havanın içeri girmesine izin verin. Kendinizi daha dinç hissedeceksiniz. Ayrıca bir fincan kahveyle de kendinizi şımartmayı unutmayın.

4. Seyahat çantası hazırlayın

Eğer sık seyahat ettiğiniz bir işiniz vara seyahat çantaları kesinlikle işinizi kolaylaştıracaktır. Şampuan, diş macunu, diş fırçası gibi seyahat boyu ürünleriyle bu çantayı doldurun. Aniden çıkan iş seyahatleriniz için hazırlanmanız daha kolay olacak.

5. E-posta kutunuzu düzenleyin

Muhtemelen yapılacak çok fazla iş var. Bu işleri daha hızlı bir biçimde bitirmek istiyorsanız, bilgisayarınızı alın ve yapmanız gereken tüm görevleri bir kâğıt üzerine yazın. Bu liste sayesinde görevlerinizi teslim tarihine göre bölebilir ve zamanı daha verimli bir biçimde kullanabilirsiniz.

6. Gardırobunuzu boşaltın

Her sabah gardırop karşına geçip “giyecek hiçbir şeyim yok!” diyenlerdenseniz, muhtemelen gardırobunuz fazla doludur. Kullandığınız ve kullanmadığınız eşyaları bölmeniz gerekir. Hem bu sayede dağınıklıktan ve kargaşadan da kurtulabilirsiniz.

7. Öğle yemeğinizi geceden hazırlayın

Eğer bütçe tasarrufu yapmak istiyorsanız, dışarıya harcama yapmaktan vazgeçmeniz gerekiyor. Yemeklerinizi evde hazırlamanız hem daha sağlıklı hem de bütçe açısından daha uygun.

8. Egzersiz yapmak için zaman ayırın

Zihninizi ve bedeninizi ancak egzersizlerle sakinleştirebilirsiniz. Her gün egzersiz yapmak zor gelebilir; bunu hafta da üç veya dört defa yapmanız yeterli olacaktır. Spor salonlarına gitmekten hoşlanmıyorsanız, evde kendi başınıza da yapabilirsiniz. Bunun için birçok uygulama ve video var. Sizin için en doğrusunu seçtiğinizden emin olun; ufak bir araştırma yeterli.

9. Kendinize zaman ayırın

Bunun da zor olduğunun farkındayız. Ama kargaşadan uzaklaşmanıza ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek en önemli kural da bu.

Yapmaktan keyif aldığınız şeyleri belirleyin ve bunlar için vakit ayırın. Ayrıca her gün bir saat kitap okuyun, bu sayede zihninizi dinç tutabilirsiniz. Ara sıra da hiçbir şey yapmadan uzanın ve hem bedeninizi hem de zihninizi dinlendirin.

Biraz sakinleşin, derin bir nefes alın ve yavaşlayın.

 

 

Önceki Yazılar

Beslenme ve Cinsellik Arasındaki İlişki

Sonraki Yazılar

Ayrılık Sonrası Bahanelere Yönelmeyin