deniz1

“HAYAT DENEYİMLERİNİ ZENGİNLEŞTİRİYORUZ”


Artful Living,  Genel Yayın Yönetmeni’miz Uzman Psikolog Deniz Çakmakkaya ile Psychologies’i daha yakından yakından tanımak ve okurun psikolojisine neden iyi geleceğini öğrenmek için görüştü.

Psychologies dergisi Türkiye’de yayımlanmaya başlar başlamaz büyük bir ilgi gördü. Bu kadar hızla sevilmesinin nedeni nedir sizce?

Psychologies uluslararası bir dergi. Fransa’nın en çok satan ikinci dergisi. İngiltere, Rusya, Belçika, Hollanda gibi birçok ülkede yayımlanıyor. Uzun bekleyişlerden sonra, sonunda Türkiye’de dergicilik alanında önemli bir tecrübeye sahip Group Medya bünyesinde yayımlanmaya başladı. Bizim için en önemli özelliği psikoloji ve yaşam dergisi olması. Daha önce bu iki alanı bir araya getiren bir dergi olmamıştı, o yüzden Türkiye’de ilkiz. Hem insanların gündelik hayat ritimlerine ayak uydurup okuyucuyu yeniliklerle buluşturuyoruz hem de psikolojinin farklı yaklaşımlarından gelen bilgileri süzerek bireye özgü iyi yaşam formülleri sunuyoruz. Kişinin kendini tanımasına ve onlarca seçenek arasından kendisine iyi gelecek olanları seçmesine yardımcı oluyoruz.

Kendimizi tanımıyor muyuz?

Bilinçli yaptığımızı sandığımız birçok tercihi farkında olmadığımız bilinçdışı etkilerle, küçük yaşta edindiğimiz şemalarla ya da sosyal baskıyla yapıyoruz. Sonunda mutlu olmadığımız tercihler olabiliyor bunlar. Kendimizi tanımak, davranışlarımızın altındaki dinamikleri anlamak, hayatımızı mutlu olacağımız bir yöne çevirmemizi sağlayabilir. Psychologies hem kendimize hem de çevremize yeniden bakmamızı, hayat deneyimlerimizi çeşitlendirmemizi, zenginleştirmemizi sağlıyor. Seçimlerimizi bilinçli yapacağımız, sorumluluğunu alarak yaşayacağımız bir hayat, daha mutlu olacağımız bir hayat olacaktır.

Ülkemizde böyle bir dergiye ihtiyaç var mıydı?

Çok hızlı bir çağda yaşıyoruz. Her gün bir sürü yeni deneyimle karşılaşıyoruz. Gündelik hayat içindeki zorluklarımız bir yana, toplumsal olarak da bir sürü travma yaşıyoruz. Her şey o kadar hızlı olup bitiyor ki, yaşadığımız olayları sindirmeden, duygularımızın farkına varmadan yeni bir şeye adapte olmaya çalışıyoruz. Psikoloji bilmek; kendimizi ve başkalarını tanımak, sorunlara çözüm yolları bulmak, yaşadığımız ya da maruz kaldığımız olaylarla başa çıkabilmek için çok gerekli. Ancak okullarda ya da yaşamımızın ilerleyen yıllarında bize öğretilen bir bilgi değil bu. İşte Psychologies tüm bu bilgileri evimize getiriyor. Hayatın her alanında karşılaştığımız zorluklarla ilgili çözüm yolları öneriyor, kendimizi geliştirmemiz, daha iyi ilişkiler kurmamız için yardımcı oluyor.

Ne tür konulara yer veriyorsunuz?

Pschologies’de hayatla ilgili her şey var. Ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak kendini iyi hissetme hali önemli, o yüzden içeriğimiz çok zengin. Özünde kişinin kendine iyi gelecek teknikleri, yenilikleri keşfetmesine olanak sağlamak istiyoruz. O yüzden en temel anne-çocuk ilişkisinden başlayarak yetişkin bir bireyin hayatına dokunan her konuya yer veriyoruz. İş hayatında karşılaşılan sorunlar, ilişkilerdeki tıkanma noktaları, güçlü iletişim yöntemleri gibi. Sabah gözlerinizi açtığınız andan başınızı tekrar yastığa koyana kadar yaşadığınız her duygunun karşılığını Psychologies dergisinde bulabilirsiniz. Bunlar insanla ilgili evrensel konular, bir de bizim ülkemize özgü hassas temalarımız var. Toplumsal olarak yıllardır psikolojimizi etkileyen konular bunlar. Onların da davranışlarımıza, birbirimize yaklaşımlarımıza etkisini göz ardı edemeyiz. Kolektif belleğimizdeki olaylar, kadın ve çocuk konuları üzerinde hassasiyetle durmayı amaçlıyoruz. Aylık önemli etkinlikleri, kitap, sinema, müzik, tiyatro gibi kültürel yenilikleri, seyahat, güzellik, beslenme, sağlık önerilerini de Psychologies’de bulabiliyorsunuz.

Ülke ve toplumsal ruh sağlığımıza dergilerin olumlu katkısı olabilir mi?

Varoluşumuza, yaşama ve topluma farkındalıkla bakmamızı sağlayacak her yazı, her film, her eser, her sohbet olumlu katkı sağlayabilir.

İnsanın olduğu her yerde psikoloji bilgisi yaşamı kolaylaştırıyor, verimliliği artırıyor, ilişkileri düzenliyor, kişisel gelişimi hızlandırıyor. Psikoloji yayımcılığı alanında bizim Psychologies dergisi olarak farkımız, bu zengin bilgiyi güncel, pratik ve uygulanabilir bir şekilde sunmamız.

 

 

Önceki Yazılar

DAHA İYİ SEKS!

Sonraki Yazılar

BENZERSİZ BİR GÜZELLİK İÇİN

Bir cevap yazın