hayat-basarisi-nedir

HAYAT BAŞARISI NEDİR?

Bu soruyu yönelttiğimiz Trio İnsan Kaynakları Danışmanlık Kurucu Danışmanı ve sosyal psikolog Berna Büyükutku Boragan, tıpkı bir caz parçası gibi, başarının mutlak bir tanımı olmadığını söylüyor. “Başarı konusu oldukça görecelidir, kişiye göre değişir. Doğuştan gelen karakteristik özelliklerimizin üzerine yaş alırken koyduğumuz bilgi, beceri, deneyim, motivasyon faktörleri ve değerler gibi birçok değişkeni hesaba kattığımızda, ‘Başarı nedir?’ sorusunu her bireye ayrı sormak gerekir.” Başka bir deyişle, başarı tanımını kişinin kendisi yapmalıdır ve tek bir tanımı olamaz.

Berna Boragan, başarının bu kişisel yönü üzerinde duruyor. “Başarı, kendini olmuş gibi hissettiğin, anlam bulduğun bir an veya bir durumdur. Başarı, arzu ettiğin ya da olmayı hayal ettiğindir. Sadece hedef ettiğin değildir. Hedeflediğin için verdiğin çabadır, attığın adımdır, olmak istediğin noktaya veya olmak istediğin yere doğru giderken verdiğin mücadeledir, o mücadeleye girme cesaretidir.” Tıpkı varmanın değil yolda olmanın önemli olması gibi.

Aynı zamanda hangi başarıyı amaçlıyoruz? Daha fazla kazanmak, yapmak, olmak? Bu düşünce sürekli yarış halinde olmaya, kendini diğerleriyle kıyaslamaya ve dolayısıyla asla mutlu olamamaya sebep olabilir. Berna Boragan’a göre bu tür zenginlik, mutluluk veya güzellik kavramları, zaman içinde kalıplaşmış ancak altı boş yargılardan oluşuyor. Bu noktada önemli olanın kişinin etki alanı ve değerleri olduğunu vurguluyor Boragan. “Kişiye ilişkileri, kişiliği, kabiliyetleri açısından bakıldığında, her bir birey kendi başına bir değerdir. Etki alanını iyi tanımlarsa, sadece bireysel alanını değil, sosyal çevresindeki herkesi pozitif yönde etkileyebilir. Hani derler ya ‘Herkes kendi kapısının önünü süpürse…’ diye.”

 

 

Önceki Yazılar

NEUE! STEP FESTİVALİ

Sonraki Yazılar

ERKEKLERİN AĞLAMASI ZAYIFLIK İŞARETİ Mİ?