hayal-kurmak-guven-hissini-guclendiriyor

Hayal Kurmak Güven Hissini Güçlendiriyor

Günümüzde hayal kurmanın evrimsel işlevi değişiyor. Çağın dayattığı olumsuz durumların geleceğini tasarlayarak önlem almaya çalışmak çok yorucu. Eskiden insanın temel kaygıları doğa olaylarıyla sınırlıyken, şimdi hayatı tehdit eden yüzlerce risk var. Bu nedenle, hayal gücünün olumlu gücünden de yararlanmak gerekiyor. Sanat terapisti Bihter Yasemin Adalı, bugünün insanının hayal gücünü ve düşleyebilme kapasitesini, evrenin ve içgüdülerin direttiği yönün aksine, yani tehlikeye karşı hazır olmaya değil de gevşeyebilmek için olumlu senaryolara odaklayabilmek yönünde geliştirmesi gerektiğinin altını çiziyor. Olumlu sonuçları görselleştirmenin özgüven ve performansı artırdığı biliniyor.

Stres, hayal kırıklığı veya zorlu anlar yaşadığımızda, gerçeklik üzücü olduğunda, doğal olarak zihnimiz başka yerlere gidiyor ve idealize edilmiş bir dünyaya sığınıyoruz. Bu hayaller sıklıkla tekrarlanıyorsa, hayatımızdaki bir şeyleri değiştirmenin iyi olacağı anlamına gelebilir. Bu sarsıcı bir değişiklik değildir, sadece bizi harekete geçirebilecek ve ihtiyacımız olan sosyal kabulü sağlayacak bir faaliyete başlamak yeterli olabilir.

Örneğin kafamızda bir senaryo kurmak, ruh halimizi değiştirebilir, bizi rahatlatabilir ve eğlendirebilir. Güven hissi ve mutluluk sağlayan hayallere dalmak, gerçekte kolayca değiştiremeyeceğimiz durumlara dayanabilmemize yardımcı olur. 40 yaşındaki Yeliz, çocukluğundan bu yana gündüz düşlerine dalmayı sevdiğini anlatıyor: “Ergenliğimde, ebeveynim sürekli kavga ediyordu. Babam şiddet eğilimi olan bir alkolikti. Zaman içinde, 16 yaşında evden ayrıldığım ve kendi evimde yaşadığım bir hayal inşa ettim. Evimi zihnimde ayrıntılı olarak dekore ediyordum: Penceredeki manzaradan perdelerin kumaşına ve hatta prizlerin yerine kadar her detayını hayal ediyordum. O zamanlar lisedeydim ama hayal etme imkânım vardı. Kendime ait, huzur dolu bir evdi. Bazen stresli olduğumda, hâlâ burayı hayal ediyorum.” Hayal kurmak bu anlamda terapötik bir rol oynayabiliyor.