hayal-etmek-yaraticiligi-gelistiriyor

Hayal Etmek Yaratıcılığı Geliştiriyor

Hepimiz hayal dünyamıza az ya da çok kaçıyoruz, ama çocuklar ve ergenler biz yetişkinlerden daha çok hayal kuruyor. Onlar için hayal etmek, birden fazla kimliği deneyimlemek ve yaşamın sunduğu farklı olasılıkları güvenli bir yerde keşfe çıkmak için önemli bir araç. Deneyim ve olgunluk kazandıkça, hedeflerimiz daha rafine hale gelir ve daha iyi tanımlanmış olduklarından daha erişilebilirlerdir. Geleceğimiz düşüncelerimizi işgal etmeye devam etse bile hedeflerin üzerine düşünülmelerine, test edilmelerine daha az ihtiyaç duyulur.

Aynı şekilde, hayallerin konuları da yaş aldıkça gelişiyor. Seks ve aşk ya da kahramanca hikâyeler hakkındaki hayaller azalır. Ayrıca, bize saldıran kişilere içimizden bir dizi hakaret sıraladığımız düşmanca ya da saldırgan düşüncelerimizde de azalma olur. Şiddet temalı hayaller düşüncelerimizin yüzde birinden daha azını işgal eder.

Bazıları diğerlerinden daha fazla bulutlar üstünde geziyor olsa da, bu onların gerçeklikten kopmuş oldukları anlamına gelmez. Araştırmalar, büyük hayalperestlerin ayakları yere basan insanlardan daha az üretken olmadığını, hatta daha yaratıcı olduklarını gösteriyor. Klinik psikolog Jerome L. Singer, gelişmiş hayal gücüne sahip çocukların daha az agresif, duyguları ve davranışları üzerinde daha kontrol sahibi ve daha fazla empatiye sahip olduklarını keşfetti. Peki, hayal kurmayan kişiler nasıllar? Genellikle daha pragmatiktirler ve her şeyi planlama alışkanlığına sahiptirler. Bu özellikleri de başarılarını hiçbir şekilde engellemez.

Sanat terapisti Bihter Yasemin Adalı’ya göre, yaratıcılık ve hayal gücünü birleştiren en basit soru: Böyle olsa nasıl olur? “Gündelik yaşamda farklı alternatifler üretmeye çalıştığımız ve problem çözümü gerektiren her süreçte bu soru devreye girer. Yaratıcılık aynı duruma farklı tepki gösterebilecek kadar zihinsel ve davranışsal kalıpların esnetildiği deneyimlerde ortaya çıkıyor. Önce düşünür, sonra düşleyerek zihnimizde farklı senaryoları oynatırız. Eğer ikna olursak yaratıcı fikrimizi eyleme dökeriz.”

 

 

Önceki Yazılar

Duygularınızı Anlamanızı Engelleyen Nedir?

Sonraki Yazılar

İlham Veren Cümle: Leyla Emadi