kutlukhan

“HATALARIM STİLİMDİR”

 

 


İlham veren cümle‘ köşemizde sizler için Kutlukhan Perker’e yer verdik.

 

“Ustam Galip Tekin söylemişti bunu. İlk anlamıyla tabii ki çizgilerini kastediyordu. Anlatmak istediği hikayeyi, uygun atmosferi yaratma pahasına gerçeklikten koparabilme cesaretini göstererek resmedebilmeyi, anatominin kurallarını parçalayıp bölmeden ama fotoğrafın referansına da esir düşmeden; kımıldayabilen, nefes alan ve özgün canlılar ya da objeler çizebilmeyi kastediyordu. Ve en nihayetinde teknolojiye esir düşmeden; örneğin, tüm hatalarını düzeltebilen ve nihayetinde tüm çizerleri eşitleyen bilgisayar ortamında çizmemeyi kastediyordu. Kağıdın, kalemin, silginin ve mürekkebin refakatinde çıkılacak yolculuğu ve o malzemelere hükmederken -ya da buna gayret gösterirken- o malzemelerin de sana göstereceği rezistansın karşılığında vücut bulacak hoş sürprizleri ve yaşayacağın macerayı…

İkinci anlamıyla, hayatını nasıl yaşayacağınla da doğru orantılı bir analojiyi işaret ediyordu. Her şey ve hiçbir şey bizi tamamlar. Hatalarımız stilimizdir. Kafamızı suyun üzerinde tutabildiğimiz kadar, tosladığımız duvarlar da bizi tamamlar.”

Kutlukhan Perker: Çizgi roman sanatçısı, karikatürist ve illüstratör. Türkiye’nin önde gelen mizah dergileri ve gazetelerinde çalışmasının yanı sıra Amerika’da da çizgi romanları yayımlanan Perker, 2016 yılında KaraKarga Yayınları’nı kurdu.

Galip Tekin: Çizgi roman sanatçısı ve karikatürist. Çizgi roman dünyasının duayenlerinden Tekin, fantastik ve bilimkurgu tarzdaki çizgi romanlarıyla tanınıyor.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

BİR OCD LİSTESİ

Sonraki Yazılar

“AŞKIN GÖREN GÖZLERE İHTİYACI YOK”