hak-ettigimden-daha-az-para-kazaniyorum

“HAK ETTİĞİMDEN DAHA AZ PARA KAZANIYORUM”


Psikanalist Sophie Péters, iş hayatınızı kolaylaştıracak çözümler sunuyor.

Maaş her zaman hassas bir konudur ve zaman geçtikçe üzerine pazarlık edilmesi zorlaşır. Bazen bazı iş arkadaşları gözümüze diğerlerinden daha parlak görünür. Bu duygu hem tatsız hem de karmaşıktır. “Artık herhangi biriyim” diye düşünürüz. Ardından o sancı veren soru gelir, “Neden yeteneklerimi değerlendirmeyi bilmiyorum?” Kişinin maaşını sorgulamasının altında yatan gerçek, kendi değerini sorguluyor oluşudur. Piyasadaki maaşlarla kıyasladığınızda, hak ettiğinizi düşündüğünüz maaş aldığınızdan fazlaysa, bu fark ciddi bir tatminsizliğe ve motivasyon kaybına sebep olur. Yaptıklarınızla yapabileceğinizi düşündükleriniz arasında bir tutarsızlık var mı? Sorumluluklarımızın kapasitemize uygun olmadığını düşündüğümüzde, potansiyelimiz ve zorunluluklarımız arasında sıkıştığımızda kendimizi değersiz hissedip mutsuz olabiliriz.

Öneri: Sizi daha değerli yapan noktaları bulmaya çalışın. Çalıştığınız alanda görev sayınızı artırdınız mı?  Ekibinizi geliştirdiniz mi? Hassas ve hırs gerektiren bir projeyi yürüttünüz veya elde ettiniz mi? Çalıştığınız şirkete yarar sağlayan bir duruma kendinizden veya yeteneklerinizden ne kattınız?  Aslında olaylar ve sayılar, tüm bu belirsiz adaletsizlik duygularından kaçınmak için en kuvvetli dayanağınızdır çünkü işiniz tarafından belirlenen eylem alanını aştığınızı kanıtlarlar. Elinizde bir dayanak olmaksızın patronunuza gidip terfi isterseniz size ödediği ücret karşılığı iş yaptığınızı hatırlatır. Burada fark yaratan nokta, işe yararlılığınızı ispat etmeniz.

Bir de değerlerinizi sizden üst makamlar veya insan kaynakları önünde sergilemeyi öğrenin. Bazen kibirli veya kendini beğenmiş görünmemek için başarılarımızdan bahsetmeyiz. Kendi köşemize çekilip başkalarının bizden daha hızlı yükseldiğini düşünürüz. Ancak iddialı olmadan da iddialaşmak mümkün. Asıl sorun haklılığınızı ortaya koymak. Yeteneklerinizi ifade etmekte sizi sınırlayan duygulara sahip misiniz? Bu duygular neye yarıyor? Bu duygular dikkate alınmanıza engel oluyor mu?

Kendi değerinizi umursamazsanız ve kendinizi diğerlerinden daha yetersiz hissederseniz, durumu değerlendiremezsiniz. Daha da kötüsü küçümsenirsiniz. O zaman diğerlerinin sizi fark etmesi de imkânsızlaşır. İşin özü, değerlerinizi ortaya çıkardığınızda başkaları sizi pasif bir kişi yerine aktif bir kişi olarak görmeye başlar.  Bu da yeteneklerinizin tanımasını, doğrulanmasını ve onlara sahip çıkılmasını sağlar. Performansınızla ilgili çürütülemez kanıtlara sahipseniz, hak ettikleri değeri bulmaları gerekir.

Çeviri: Ayça SAYIN

 

 

Önceki Yazılar

PATRONUMA TAHAMMÜL EDEMİYORUM!

Sonraki Yazılar

KISKANÇLIK ARZUYU KÖRÜKLER Mİ?

Bir cevap yazın