kitap okumak

HAFTASONU KİTAP ÖNERİLERİ

 

 


Psychologies Türkiye, haftasonu okuyabileceğiniz kitap önerilerine devam ediyor.

DUYGULAR İŞİN İÇİNDE

Akıllı Hissetmek

Profesör Eyal Winter, “Akıllı Hissetmek” adlı bu çalışmasında duyguların kökenlerini incelerken, duygularla mantığın oluşturduğu dengeye dikkat çekiyor. Önemli kararlar alırken, duygusal davranmamak gerektiği nasihatini çoğumuz duymuşuzdur ve duygusallıkla akılcılığın çeliştiğine inanırız çoğu zaman. Oysa yapılan son çalışmalar, duyguların akılcılığı destekleyen boyutlarını ortaya koyuyor.

Eyal Winter, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 230 s.

YENİ YÖNTEMLER

Beden Kayıt Tutar

Beden Kayıt Tutar“, nörobilimdeki gelişmeler sayesinde ruhsal ve hatta bedensel hastalıklarımızın kökeninin daha farklı anlaşılmasını, taşların yerine oturmasını açık, kanıta dayalı ve anlaşılır bir şekilde sunuyor. 21. yüzyılın getirdiği yeni terapi yöntemlerini tanıtarak etkili başa çıkmanın nasıl olabileceğinin yollarını gösteriyor. Bunu yaparken de gerçek öykülere yer veriyor.

Bessel A. Van Der Kolk, Nobel Akademik Yayıncılık, 462 s.

BİR DOĞUM HİKAYESİ

En Mahrem Hikayeme Hazırlık: Doğum

Kitap, anne olmaya hazırlanan anne adaylarının bu heyecanlı süreçte yanlarında olmayı amaçlıyor. İki çocuk annesi Melis Sonkaya, anne olmaya karar verdiğinde hissettiklerini ve bu süreçte hayata karşı değişen bakışını, düşünce yapısını ve yaşam tarzını samimi bir dilde kaleme alıyor.

Melis Sonkaya, A7 Kitap Yayınevi, 224 s.

KADER ZİNCİRİ

Yolun Sonundaki Ev

Oya Baydar’ın yeni çıkan kitabı “Yolun Sonundaki Ev“, okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulacağı türde. Yazar, 1913’te bir suikastla başlayıp 1960’lı yıllarda aynı apartmanda kesişen çizgilerle ülkenin son 100 yılının haritasını gözler önüne seriyor. Apartman sakinlerinin yıllarca birer birer deneyip de başaramadığını uzaklardan gelen bir çocuk başarabilecek mi?

Oya Baydar, Can Yayınları, 272 s.

KAPALI KAPILAR ARDINDA

Her Gün Biraz Daha Yakın

Ginny Elkin, genç ve yetenekli bir yazardır. Farklı terapi türlerini deneyip ilerleme kaydedemeyen Ginny sonunda Dr. Irvin Yalom’la bire bir terapi seanslarına başlar. Her bir seansın ardından ikisi de ayrı ayrı raporlar hazırlayıp üzerinden altı ay geçmeden bu raporları okumayacakları konusunda anlaşırlar. Her Gün Biraz Daha Yakın, psikiyatr ve hastanın birbirleri hakkındaki düşüncelerine aynı anda şahitlik edebileceğiniz bir kitap.

Irvin D. Yalom, Ginny Elkin, Pegasus Yayınları, 304 s.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

KARMAŞIK BİR MEKANİZMA

Sonraki Yazılar

BEŞ ADIMDA DOĞRU KARAR