shutterstock_658977907

HAFIZANIZ SİZİN HİZMETİNİZDE!

İçindekiler
  1. UNUTUN


Mutlu anılarınızı hapsedin ve aklınızı manipüle edecek bu ipuçlarıyla can sıkıcı hatıralarınızdan kurtulun. Üstelik bilim de bu bilgileri destekliyor!

Derleyen: Buğra LEVENT

UNUTUN

1/ Zamanla unutulur

Bırakın gitsin! Zira size yapılan yanlışları unutmak -sevgilinizin sizi aldatması, dostunuz sandığınız kişinin sizin hakkınızda dedikodular yayması- bunların duygusal etkilerini azaltabilir. Kızgın olduğunuz kişiyi düşünüp, hâlâ affetmemiş olsanız da içinizden “Seni affediyorum” diye tekrar edin.

2/ Anlatın

Üzücü bir sahneyle karşılaştığınızda, kafanızın içinde tekrar tekrar canlandırmak yerine biriyle paylaşmak size iyi gelecek. Eğer olayın ardından hemen paylaşırsanız bu yöntem çok işe yarıyor ama eski bir hikaye de olsa, paylaşmak acınızı hafifletir.

3/ Nefes alın ve verin

Psikoloji ve Davranış Bilimleri Profesörü Gary Small, meditasyonun kafanızın içinde size acı veren anılardan kurtulmanıza yardımcı olduğunu söylüyor. Simply Being gibi bir meditasyon uygulamasını telefonunuza indirin ve eski acılarınız su yüzüne çıktığında kullanın.

4/ Bakış açınızı değiştirin

Arkadaşlarınız doğum gününüzü unuttuysa, bunu anlaşarak yapmadıklarını unutmayın. Muhtemelen unuttuklarını fark ettikleri anda kendilerini çok kötü hissedecekler. Chapman, “İnsanların davranışlarının her zaman sizinle ilgili olmadığını düşünmek, kötü hisleri dağıtmanıza yardımcı olur” diyor.

5/ Rota belirleyin

Patronunuz sizi yiyip bitiriyor mu? Bu durumda yapmanız gerekenler şunlar: Kendinize eğlenceli bir hafta sonu planı yapın. Herhangi bir aktivite planı, beyninizin planlama ve organize etme merkezini rahatlatır. Chapman, “Bu, kötü bir hatırayla ilgili duygularınızı hafifletir” diyor.

 

 

Önceki Yazılar

YALNIZ KALPLER DE ATAR!

Sonraki Yazılar

YATAKTA NELERE ÖNEM VERİYORUZ?

Bir cevap yazın