beyin dostu besinler

HAFIZA VE ODAKLANMAYA YARDIMCI OLACAK 8 BESİN

Her gün tükettiğiniz besinlerin beyin işlevleri ile ilgi olup olmadığını merak ettiniz mi hiç? Tüketilen birçok besin ruh sağlığını tahmin edilenden daha fazla etkiliyor. Çoğumuz tükettiğimiz besinlerin bedenimizin sadece fiziksel yönlerini etkilediğini düşünürken, bilim insanları yediğimiz yiyeceklerin beynimizi etkilediğini söylüyor.

Beyni koruyacak ve işlevlerini geliştirmeye yardımcı olacak besinlerin listesi;

1.Avokado: Tüketilebilecek en sağlıklı meyvelerden biri olan avokado, beyin fonksiyonlarını geliştiren gıdalardan kabul edilir. C vitamini ve B vitamini bakımından zengin olan avokado, beynin bilişsel işlevini, konsantrasyonu ve hafızayı kuvvetlendirmeye yardımcı oluyor.

2.Papatya Çayı: Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden olan papatya çayı, hem yorgunluğunuzu alır hem de çalışma saatlerinizde odaklanmanıza yardımcı olur.

3.Brokoli: İçerisinde bulunan K ve C vitaminleri brokoliyi beyin dostu yiyeceklerden biri haline getiriyor. Birçok çalışma, brokolinin sözel epizodik hafızayı geliştirmede yardımcı olduğunu gösteriyor.

4.Yaban Mersini: Antioksidanlar açısından zengin olan yaban mersini, hafızayı iyileştirmeye ve kısa süreli hafıza kaybını geciktirmeye yardımcı oluyor.

5.Bitter Çikolata: Beyni ve bilişsel işlevlerini destekleyici flavonoidler açısından zengin koyu çikolata, beynin öğrenme ve hafıza işlevlerine ek olarak kısa süreli belleği güçlendirmeye katkı sağlıyor.

6.Zeytinyağı: Antioksidanlar açısından zengin olan zeytinyağı, hafızayı geliştirmeye ve öğrenme yeteneğini artırmaya yardımcı oluyor.

7.Ispanak: Yeşil yapraklı sebzelerin birçoğu gibi ıspanak da fiziksel ve zihinsel sağlık için mükemmel bir besin. Ispanak, hafıza ve odaklanma için en iyi vitamin olarak kabul edilen K vitamini ile doludur.

8.Kabak Çekirdeği: Öğrenme kapasitesi ve hafıza verimini arttırmaya yardımcı olan kabak çekirdeği, çinko açısından zengin bir kuru yemiştir. Ayrıca, stresi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olmasıyla biliniyor.

 

 

Önceki Yazılar

ZORLU YÖNETİCİLERLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Sonraki Yazılar

ÇOCUKTA ÖZGÜVEN GELİŞTİRME