shutterstock_183459341

GÜZELLİĞİN SIRRI ÇAYLARDA GİZLİ


Sağlık için faydalı özelliklerinin yanında, çayların aslında güzelliğinize de katkıda bulunduğunu biliyor muydunuz? Siyah, yeşil veya beyaz… Ne renk olursa olsun, bir bardak çay, daha genç görünmenize ve hissetmenize yardımcı olacak antioksidanlarla dolu.

Derleyen: Buğra LEVENT

Sudan sonra dünyada en çok tüketilen ikinci içecek olan çayın tüm çeşitleri, cildi koruyan ve sağlık açısından faydalı olan polifenol adlı bir doğal kimyasal içeriyor. Bu nedenle tüm çaylar, oldukça lezzetli antioksidan kaynakları.

SİYAH ÇAY

Dünyadaki çay tüketiminin yüzde 90’ını oluşturuyor. Antioksidan içeriğinin yanı sıra siyah çay, ciltteki nem seviyesini yükselten tanen asidi açısından da oldukça zengin ve diş minelerini güçlendiren florür içeriyor. Beslenme uzmanı Paula Simpson; siyah çay, oolong çayı ve yeşil çayın aynı kaynaktan elde edildiğini söylüyor. Bu kaynak, antioksidan zengini Camellia Sinensis adlı bir bitki.

YEŞİL ÇAY

Kırışıklık, renk değişimi ve sarkma gibi cilt sorunlarına yol açabilen oksidatif hasarlara karşı hücreleri koruyor. Aynı zamanda bir antienflamatuar olan yeşil çayın yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığına inanılıyor. Diş minesini güçlendiren florür açısından da zengin bir kaynak olan yeşil çay, bu nedenle ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemli.

OOLONG ÇAYI

Yarı fermente, kokulu siyah Japon çayı oolong ile diğer çay türleri arasındaki fark hasat tarzında yatıyor. Diğer çaylar tamamen okside edilirken oolong çayı yaprakları, kısmen okside ediliyor. Böylece çiçeksi aromalarını korumuş oluyorlar. Oolong çayı, polifenol açısından en zengin olan çay türü ve yağ hücrelerini parçalayan enzimleri harekete geçiriyor.

BEYAZ ÇAY

Beyaz çayın içindeki oksidanlar, kolajen ve elastin seviyelerini düşüren enzim aktivitelerini önlüyor. Beyaz çay da yüksek oranda flavonoid içeriyor ama bu çayın artı değeri, bakteri düşmanı olması. Bu nedenle cilt bakımı ürünlerinde kullanıldığında akne azaltıcı etki yapabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Önceki Yazılar

YAZ DEPRESYONU GERÇEĞİ

Sonraki Yazılar

“EVLENMEK İSTEMİYORUM!”

Bir cevap yazın