gunluk-tutmanin-dort-faydasi

Günlük Tutmanın Dört Faydası

Günlük tutmanın zihinsel sağlığı iyileştirdiğini biliyor muydunuz?

Günlük tutarak ruh halinizi iyileştirebilir ve unuttuğunuz keyifli anları kendinize yeniden hatırlatabilirsiniz.

1. Karamsarlık döngüsü

Bazı zamanlar her şeyi yapabileceğinize inanırsınız. Kendinizi o kadar güçlü hissedersiniz ki kararlı bir tavırla hayallerinize doğru koşarsınız. Bazı zamanlar da tam tersi olur: hiçbir şeyi yapamayacağınıza kendinizi inandırırsınız. İşte bu karamsarlık döngüsünden günlük tutarak çıkabilirsiniz.

Her şeyi yapabileceğinize inandığınız anları kaydederek, karamsarlığa kapıldığınız dönemlerde bu anları kendinize hatırlatabilir ve gücünüzü yeniden toparlayabilirsiniz.

2. Duyguların ifadesi

Bazen hissettiğiniz duyguların adını koyamayabilirsiniz. Yaşadığınız şeyin öfke mi, umutsuzluk mu yoksa hayal kırıklığı mı olduğunu adlandıramazsınız. Veya yaşadığınız duygu durumlarını etrafınızdaki insanlara açmaktan çekinebilirsiniz. Bu anlarda size yine yardımcı olacak şey günlüğünüz olabilir. Çünkü o sizi yargılamaz.

Günlük, güvenli bir yerdir. Sizi hem güçlendirir hem de kendinizi anlamanıza yardımcı olur. Günlük tutarak kendinizi ifade edebilirsiniz.

3. İyileşme süreci

Geçirdiğiniz travmaların yükünden kurtulmanıza da yardımcı olur. Herkes belirli yüklerle hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Bu yükleri her an yanınızda taşımaktansa neden birine anlatıp rahatlamayasınız ki? Yazarak yüklerinizi hafifletebilirsiniz.

4. Olumsuz duygular

Herkesi geriye çeken, hareket etmesini engelleyen duygular vardır ve bu duygular gün yüzüne çıkmak için fazla heveslidir. Onları biraz olsun uzaklaştırmak istemez misiniz?

Olumsuz duygularınız gün yüzüne çıktığı anda elinize bir kâğıt ve kalem alıp yazmaya başlayın: neden böyle hissediyorum? Şu an nasıl hissediyorum? Bu duruma nasıl tepki veriyorum?

 

 

Önceki Yazılar

Teşekkür Etmenin Pozitif Etkileri

Sonraki Yazılar

Bipolar Bozukluğun Farklı Yüzleri