gunes-koruyuculari-kullanirken-uyulmasi-kurallar

GÜNEŞ KORUYUCULARI KULLANIRKEN UYULMASI KURALLAR

 

 

Keyfi olarak bronzlaşmak amacıyla korunmasız olarak güneşlenmediğinizi var sayarsak, güneş ışınlarının dünyaya en yoğun şekilde ulaştığı 11.00-13.00 saatleri arasında mümkün olduğunca doğrudan güneş altında bulunmamak ve açık havada uzun saatler geçirmemek alınabilecek en basit tedbirler arasında. Fakat günlük hayatın temposunda bunun çok mümkün olmadığını biliyoruz. Bu nedenle, UV ışınlarına karşı en güçlü silahımız SPF içeren güneş kremleri. Güneş kremi bilinenin aksine sadece yaz aylarında ve tatilde sürülmesi gereken ürünler değiller. Yaz-kış ve gün boyunca zararlı ışınlar atmosferden geçerek yeryüzüne ulaşıyor ve cilt üzerindeki tahribatını sürdürüyor.

Güneş koruyucu türleri kimyasal (sunscreen) ve fiziksel (sunblock) olmak üzere iki türe ayrılıyor. Kimyasal koruyucular güneş ışınlarını tutarak cildi özellikle UVB’ye karşı korurken, fiziksel koruyucular cildi tabaka halinde kaplayarak güneş ışınlarını bloke edip güneş ışınlarını yansıtıyorlar. Güneş koruyucuları kullanırken cildi korumaları ve fayda sağlamaları için uymamız gereken bazı basit ama önemli kurallar var.

  • Miktar ayarı: SPF’li ürünü gereken miktarın altında sürerseniz, koruma etkisi oldukça azalıyor. Doğru miktar, SPF 30 içeren bir ürün için tüm vücuda 30 gr (yaklaşık bir shot bardağı), yüze ise bir nohut büyüklüğünde uygulanması.
  • Islak cilde sürmeyin: Denizden veya havuzdan çıkar çıkmaz kremi sürmek doğru bir uygulama değil. Ürünün nemli cilde uygulanabilir olduğu belirtilmedikçe, tamamen kurulanmamış cilde sürdüğünüz krem cilt tarafından emilmez ve etki etmez.
  • Doğru ürünü seçin: Güneşe karşı tam bir etki istiyorsanız, en az SPF 30 içeren bir ürün seçmelisiniz. Ayrıca yaşlanmayı hızlandıran UVA ve güneş yanığına sebep olan UVB ışınlarına karşı etkili olması için üzerinde “geniş spektrum” yazan ürünleri tercih etmek ve terlemeye meyilliyseniz, suya dayanıklı güneş kremleri kullanmak da oldukça önemli.
  • 15 dakika kuralı: Özellikle kimyasal koruyucu içeren ürünlerin güneş ışınlarına karşı çalışması için dışarı çıkmadan en az 15 dakika önce sürmeniz gerekiyor. Aksi halde, bu süreçte cilt korumasız kalıyor.
  • Yenileyin: Dermatoloji uzmanları, güneş koruyucuları yenilemek için maksimum 120 dakika beklemeniz gerektiğini söylüyor. Yüzdüğünüzde veya terlediğinizde ise bu süre 60 dakikaya düşüyor.

 

 

Önceki Yazılar

DUYULARINIZI DENGELEYECEK BİTKİLER

Sonraki Yazılar

YAŞ GRUPLARINA GÖRE YARATICILIK OYUNLARI