gune-pozitif-baslamanin-sekiz-yolu

Güne Pozitif Başlamanın Sekiz Yolu

Bazı sabahlar yataktan çıkmak istemezsiniz. Gün boyu aynı şeyleri yapacağını bilmek ister istemez güne negatif bir başlangıç yapmaya neden olabiliyor.

Düşüncelerin duyguları etkilediğini biliyoruz. Güne pozitif başlamak için olumsuz düşüncelerinizi ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

1. Hayallerinizi hatırlayın

Sevdiğiniz şeyleri yapıyor olmayı düşünmek, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Sabah uyandığınızda kendinizi üzgün veya bunalmış hissediyorsanız, hayallerinizi tekrar ve tekrar zihninizde canlandırın.

2. Sizi nelerin mutlu ettiğini unutmayın

Pozitif düşünceler, olumlu duygular yaratır. Evet, kendinize her günün aynı olduğunu hatırlatabilir, bulunduğunuz durumdan memnun olmadığınızı düşünebilir ve şikâyet edebilirsiniz –bu da bir seçenek. Ancak bu düşünceler sizi sadece aşağı çeker. İşinizden mutlu değilseniz, mutlu olabileceğiniz yeni şeyler deneyebilirsiniz. Başka bir ülkeye gitmek istiyorsanız, para biriktirmek için ek bir iş bulabilirsiniz.

Sizi mutlu eden, size kendinizi iyi hissettiren şeylerden uzaklaşmayın.

3. Teşekkür edin

Hayatınızda olumsuzluklar kadar olumlu şeylerin olduğunu da unutmayın. Her sabah bu olumlu şeyleri düşünün ve onlar için teşekkür edin. Bu sayede, aynaya baktığınızda daha neşeli bir yüz görebilirsiniz.  

4. Vücudunuzu rahatlatın

Spor, yoga veya meditasyon yapmaktan hoşlanmadığınızı varsayalım. O zaman gerinme hareketleri yapın. Fiziksel aktivite, stres ve endişe gibi durumların hafiflemesini sağlar. Her sabah 5 veya 10 dakikalık esneme hareketleri yapmaya çalışın.

5. Düşüncelerinize takılmayın

Her gün, hiç durmadan yeni hikâyeler yazabilir ve onların geçek olduğuna veya olacağına kendinizi inandırabilirsiniz. Ama bunlar yalnızca düşünce. Düşünceleriniz tarafından boğulmuş hissederken kendinize bu cümleyi hatırlatmayı unutmayın. Olumsuz bir durum yokken, kendinize olumsuz anlar tasarlamayın. Sorunlarınız varsa çözmek için bir şeyler yapın.

6. Sosyal medya çukuru

Orada herkes çok mutlu, herkes çok güzel şeyler yapıyor, herkes fazla yetenekli… Eğer sosyal medyaya girdiğiniz zaman otomatik bir “kıyaslama” butonu açılıyorsa, oradan hemen uzaklaşmanız gerekebilir.

Sosyal medyadan uzak duramıyorsanız takip ettiğiniz listeyi ilgi alanlarınıza hitap eden sayfalarla doldurun. Böylece onlardan ilham alabilirsiniz.

7. Lezzetli bir kahvaltı hazırlayın

Sosyal medyada vakit geçirerek sabahınızı mundar etmek yerine, kendinizi mutfağa atın ve lezzetli bir kahvaltı hazırlayın.

8. Podcast dinleyin

Size ilham verecek, kendi yaşamından kesitler sunan podcast’leri dinleyebilirsiniz.  

 

 

Önceki Yazılar

Terapötik Posta: Sizden Gelen Sorular

Sonraki Yazılar

Güçlü ve Sağlıklı Dişler için Hindistancevizi Yağı