shutterstock_95187295

GÜLÜŞÜNÜZ NE ANLATIYOR?


Utangaç, alaycı, vahşi, çekici, etkileyici… Günümüzde 19 ayrı gülüş çeşidi olduğu öne sürülüyor. Biz de sizler için en sık karşılaştığımız altı tanesini çözümledik. Peki, sizin gülüşünüz bunlardan hangisi?

 Yazı: Alexia Guggemos

Derleyen: Müge Uysal

Günde kaç defa gülüyorsunuz? Buna cevap vermek neredeyse imkânsız. Gülüşümüz kişilik özelliklerine ve tetikleyici anların çeşitliliğine göre değişebilir. Peki adece mutlu olduğumuz anlarda mı gülümseriz? Yazar Patrick Drevet, gülümsemenin neşe ve korkuyu, büyülenme ve dehşeti birbirine bağlayan bir sinirin titreşiminden meydana geldiğini söylüyor. Gülüşümüz içimizdekileri dışarı vuruyor.

İlk ne zaman güldünüz? Gülümseme bebeklerin doğumdan belli bir süre sonra ortaya koydukları bir ifade biçimidir. Otuz ila kırkbeşinci günden itibaren, en geç üçüncü aya kadar, bebekler aşina oldukları birini gördüklerinde, melodili bir ses duyduklarında veya yemeklerden sonra memnuniyetlerini göstermek için gülümsemeye başlarlar. Daha sonra çevrelerinde gördüklerini taklit ederek gülümsemeyi anlamlı bir ifade biçimi olarak kullanmayı öğrenirler. Psikolog Paul Ekman, 19 çeşit gülümseme olduğunu ve bunların bir kısmının korku, küçümseme ya da ironi kaynaklı olduğunu öne sürüyor.

Gülümsemek her şeyden önce beyinsel bir aktivitedir. Bilim adamlarına göre her şey beynin arka kısmındaki hipotalamusun ön kısmında oluşan bir hareketlilikle tetikleniyor. Duyguların merkezi olan limbik sistemdeki sinirler uyarılıyor. Gergin kasların rahatlamasıyla memnuniyet belirtisi olan yüz ifadeleri ortaya çıkıyor. Burada, hipotalamusun arka kısmında yaşanan bir hareketliliğin memnuniyetsizlik ifadesine yol açtığını da belirtmek iyi olur.

Gülmek için on beş farkı kas kullandığımızı biliyor muydunuz? Sözlükte gülümseme, “gözlerin ve dudakların meydana getirdiği hafif bir hareket” olarak tanımlansa da bundan daha çok çaba gerektirdiği aşikâr. Her gülümseme çeşidi için farklı bir kasın kullanılması da cabası!

Örneğin kibarlık belirten gülümsemede dudaklar hafifçe yana kıvrılır ve bu esnada zigomatik kemikler kasılır. Neşe belirten kocaman bir gülüşdeyse, kirpik kaslarını harekete geçiren orbiküler kaslar bile işin içindedir. Bu kas grubu hoş duygulara kapıldığınızda kendiliğinden harekete geçer. İmalı bir sırıtmayla neşeli bir gülümsemeyi birbirine karıştırmak neredeyse imkânsızdır.

Gülümseme bir anlamda başka bir dildir. Onun aracılığıyla içimizde sessiz kalanları açığa vururuz. Gülümsemenin altında birden çok anlam yatsa da bize anlattıkları gizlediklerinden daha çoktur. Âşıkların kocaman gülümsemesi, çekingenlerin rahatsızlıklarını belli eden gülüşleri, karşısındakini tavlamaya çalışan birinin etkileyici kahkahası, Buda’nın huzur dolu tebessümü gibi. Biz şimdiye kadar altı tanesini yakalamayı başardık.

Misafirperver gülümseme

Bizi iyi hissettirir

 Diğer bir adıyla kibarlık belirten gülümseme kimi zaman samimi olabileceği gibi bazen de mesafeli olabilir. Hatta kimi zaman karşımızdaki tanımadığımız biri bile olsa oldukça içten bir gülümseme sergileyebiliyoruz. 36 yaşındaki Aylin, “Aklıma hep bizim mahalle bakkalının gülümsemesi gelir. Çocukken ne zaman ona ekmek almaya gitsem, gülümsemesi karşısında çok mutlu olurdum” diyor.

Burada bakkalın gülümsemesi direkt size değil, hepimizin içinde ortak olan duygulara hitap eder. Dalai Lama bilgelik üzerine yazdığı bir kitapta bu durumu şöyle açıklıyor: “İçten bir gülümseme herkesin içinde bir yerlere dokunur, orası herkeste doğuştan var olan iyi niyet noktasıdır.”

Ortak gülümseme

Bizi birbirimize bağlar

Bizi birbirimize bağlayan ve aynı yaşanmışlıkları ifade eden gülme çeşidiyse, ortak gülümsemedir. Bir başka değişle bu gülüş sessizce “seni anlıyorum” diyen bir suç ortaklığı barındırır.

25 yaşında, dünyayı dolaşan fotoğrafçı Steven, “Tanımadığım insanların fotoğraflarını çekerken, bakışlarının ve gülümsemelerinin altında yatan bu gizli anlamları yakalamayı çok seviyorum, onlar yolculularımın en güzel anıları” diyor.

 

 

Önceki Yazılar

RAHATLAMANIZI SAĞLAYAN MEDİNE ÇİÇEĞİ

Sonraki Yazılar

KARİYER DEĞİŞİKLİĞİ YAPMANIN YOLLARI

Bir cevap yazın