GÜLÜMSEYEREK UYANMAK

GÜLÜMSEYEREK UYANMAK

Hayatta karşımıza çıkan sorunlar gibi yorgunluk da çevremizde olan bitene bakışımızı karamsarlaştırabiliyor. Uyanır uyanmaz yapacağınız küçük egzersizlerle hayata karşı daha pozitif bir yaklaşım edinebilirsiniz.

“Uykumu alamadım. Belli ki hava da kötü. Gerçi hava açsa ne fark eder ki? Bütün gün ofiste kapalı kalacağım! İşte günler geçip gidiyor ve hepsi birbirinin aynı. Öğle yemeğine çıkabilir miyim, onu bile bilmiyorum. Yine ofiste tek başıma hızlı hızlı sandviçimi yerim artık.”

Bazen hiç farkında olmadan solumuzdan kalkıyoruz ve çevremizdeki her şeye somurtuyoruz. Bu ruh hali yaşadığımız günü kusursuz bir şekilde nefret edilesi kılar. Ancak, çevremize ve kendimize karşı olumlu yaklaşım edinebilirsek, bizi zorlayan hayatla mücadele etmemiz ve ufukta ferahlık görünmemesine rağmen devam etmemiz daha kolay olur. Meditasyon işte tam da bu noktada pozitif ve sakin bir tutum sergilememizi sağlar. Sabahları yapacağınız kısa bir egzersiz, günü sağduyuyla geçirmenize yardımcı olur.

Sandalyede veya yerde bağdaş kurarak oturun. Nefesinize odaklanarak içinizde dolaşan havayı hissedin. Her nefes alıp verişinizde titreşen bedeninize daha çok odaklanın ve dinginlik, rahatlık, gevşeme gibi olumlu etkilerin farkına varın. Ruhunuzun yatıştığını hissederken, heyecan duygusu gibi hep geliştirmek istediğiniz bir yönünüzü düşünün. Örneğin arkadaşlarınızla veya iş hayatınızda bu duyguyu güçlü bir şekilde dışa vuracağınız durumları hayalinizde canlandırın. Sonra hayalinizde sizi gülümseten, özgüven hissettiren, dış dünyaya açılmanızı sağlayan bir ortama kendinizi bırakın. Bunu, daha önce yaşadığınız ve hafızanızda bulunan, size kuvvetli mutluluk hissettiren bir anıyı tekrar zihninizde canlandırarak da yapabilirsiniz. Egzersizinizi yeniden nefesinize odaklayarak sonlandırın.

 

 

Önceki Yazılar

MASAL ÜLKESİNE YOLCULUK: KATAR

Sonraki Yazılar

BİZE, KENDİMİZLE İLGİLİ SÖYLENEN YALANLAR