gulumsemek-neden-onemli

GÜLÜMSEMEK NEDEN ÖNEMLİ?

Gülümsemek evrensel bir mutluluk belirtisidir. Dünyanın neresine giderseniz gidin, bulunduğunuz yerin dilini konuşamasanız bile, insanlar gülüşünüzün ne anlama geldiğini bilir ve size aynı şekilde karşılık verirler.

Ayrıca etrafınızdaki kişiler gülüşünüze göre karakteriniz hakkında çıkarımlarda bulunurlar. İnsanlar gülümseyen kişilerin etrafında olmaktan keyif alırlar, çünkü gülümsemek mutluluğu çağrıştırır. Mutlu insanlar da çevrelerindeki insanlar tarafından çok daha çekici ve sosyalleşmeye açık görünürler. Güler yüzlü bir kişi, etrafındakilerde dost canlısı, cana yakın ve güvenilir bir izlenim bırakır. Zorla gülümseyen veya gülüşünü saklamaya çalışan biri ise genelde hoş bir intiba bırakmaz. Hatta gülüşünü saklamaya çalışması alaycı ve burnu havada biri olduğu gibi bir algıya bile neden olabilir.

Gülümsemek aynı zamanda bir özgüven belirtisidir. Güzel ve kocaman bir gülüş, ağzınızdan çıkanlara ve aldığınız kararlara tamamıyla güvendiğiniz mesajını verir. Ortodonti uzmanı Dr. Burak Büyüktürk, “Günümüzde estetik kaygılar oldukça fazla, bu kadar estetik beklentinin arttığı bir dünyada vücudumuzun en görünen yeri olan yüzümüz ve onun önemli bir parçası olan dişler hepimizin dikkatle üzerinde durması gereken organlardır” diyor.