gulmenin-pozitif-etkileri

GÜLMENİN POZİTİF ETKİLERİ

Ağız dolusu kahkaha atmaktan çekinenler, sizi bu eylemden geri tutan inançlarınızı bir kez daha gözden geçirin ve gülmenin hayatınıza nasıl pozitif etkileri olabileceğini keşfedin.

Gülmek; zevk, eğlence, kutlama, rahatlama, birlik, neşe, şükran, coşku, aşk, mizah, mutluluk, zafer gibi birçok olumlu duyguyu ifade etmemize yardımcı olur. Gergin ve kaygılı anlarda kişiyi rahatlatır ve nefes alınacak bir ortam yaratır. Yatıştırıcı etkisi vardır ve enerjiyi artırır. Gülmek, işbirliğini ve ekip bağını besler. İnsanları birbirine yakınlaştırır, grup ortamlarında güveni teşvik eder. Birisiyle yürekten gülüştükten sonra, olayları onların gözünden görmeye daha eğilimli oluruz ve onlara karşı empati, yakınlık ve anlayış duymaya başlarız.

Hepimizin aidiyet duygusuna ve diğer insanlarla iletişim kurmaya ihtiyacı var. Çünkü hepimiz sosyal varlıklarız ve uzun süre kendi kendimize kalmak üzere tasarlanmadık. İşte kahkaha tam da bu noktada diğerleriyle bizi bağlayan keyifli ve anlamlı bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca sağlıklı kalmamıza ve daha metanetli olmamıza yardımcı oluyor. Kahkaha bir seçimdir. Ancak kahkahayı seçmeden önce, sorgulamamız gereken bazı inanç ve varsayımlar olabilir. Bu sınırlayıcı inançlar, kahkahanın rahatlatıcı etkisine engel olabilir.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

KRİZ ANLARINDA GÜÇLÜ KALMANIZA YARDIMCI OLACAK ÖNERİLER

Sonraki Yazılar

FIRINDA LİMONLU TAVUK TARİFİ