goz-cevresi-icin-bakim-onerileri

Göz Çevresi için Bakım Önerileri

Cildimizde yaş almanın etkisini ilk gördüğümüz yer çoğu zaman göz çevremiz oluyor. Kuruluk, ince çizgiler ve şişliğe karşı kullanabileceğiniz dört güzellik tüyosunu sizin için yazdık.

Cilt tipiniz nasıl olursa olsun, göz çevreniz ince ve hassas derisiyle özel ilgi bekler. Göz çevresi derisi yaklaşık olarak 0,6 mm’dir, bu da kalınlık olarak yüz derisinin neredeyse üçte birine denk gelir. Ayrıca gözlerimiz gün boyunca çok fazla çalıştığı için, göz kırpma ve mimikler nedeniyle zayıflayan kas dokuları kırışmaya ve sarkmaya meyillidir, ter ve yağ bezi olmadığı içinse kurumaya daha yatkındır. Peki, vücudumuzun en narin dokusunu korumak için neler yapabiliriz? Göz çevrenizi bu dört adımla korumanız mümkün.

1. Ürünlerinizi kontrol edin

Doğru göz kremi arayışındayken, gidermeye çalıştığınız probleme göre hangi özellikte bir ürün aradığınızı bilmeniz önemlidir. Kullanacağınız ürünün içeriğinde bu etken maddeleri arayabilirsiniz: İnce çizgiler için: Retinol,  A vitamini ve peptitler. Hiperpigmentasyon (koyu   halkalar) için: Arbutin, hidrokinon, kojik asit, C vitamini, soya,  B3 vitamini ve azelaik asit. Şişlik için: Kafein, yeşil çay, polifenoller ve dipeptit.

2. Güneşten koruyun

Güneşe maruz kalmak, cildin yaşlanma sürecinde büyük rol oynayabilir ve göz altlarınızda koyulaşmaya neden olabilir. Bu nedenle gözkapağınızı da atlamadan SPF içeren bir ürünü göz çevrenize uygulayın. Makyaj nedeniyle gün içinde SPF ürününüzü tazeleyemiyorsanız, UV korumalı bir gözlüğe yatırım yapabilirsiniz.

3. Masaj yapın

Göz altı torbalarınız bir görünüyor, bir kayboluyor… Yorgunluk, uykusuzluk ve susuzlukla zaman zaman belirginleşen göz altı torbaları, soğuk kompres ve masajla giderilebilir. Genetik faktör dışında ödeme bağlı şişlikleriniz varsa, göz çevrenize masaj yaparak dolaşımı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca düzenli göz çevresi masajı lenf direnajını artırarak uzun vadede ince çizgilerin giderilmesini ve önlenmesini de sağlar.

4. Nazik olun

Günlük faaliyetlerimizden kaynaklanan ekstra baskının ince çizgiler üzerinde etki etme potansiyeli yüksektir. Bu nedenle göz makyajınızı çıkartırken ve göz çevrenize ürün uygularken oldukça nazik olun. Cildinizi yormayacak bir temizleme ürünü kullanmaya özen gösterin.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Online Terapist Rehberi

Sonraki Yazılar

Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Bakım Ürünleri