wellness 1

GLOBAL WELLNESS DAY

 

 


İyi yaşam herkesin hakkı diyen ve bugün 100’den fazla ülkede milyonlarca insan tarafından 9 Haziran’da kutlanacak olan ‘Global Wellness Day‘in yaratıcısı bir Türk. 

Belgin Aksoy Berkin; iyi yaşam herkesin hakkı diyerek fiziksel, zihinsel ve ruhsal anlamda daha iyi bir yaşam vizyonunu tüm dünyaya yayıyor. ‘Global Wellness Day‘ hayalini ilk olarak 2012’de Sapanca’da gerçekleştirdi. Toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla 2012’de başlayarak her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan Global Wellness Day, herkesi “daha iyi bir yaşama evet” demeye çağırıyor.

GWD bugün; Kanada, Amerika, Arjantin, Brezilya, Meksika, Hindistan, Tayland, Japonya, İtalya, Fransa ve daha birçoğu dahil olmak üzere dünyanın 110 ülkesinde, milyonlarca insan tarafından, 4300’den fazla noktada kutlanıyor. 2017’de 200 milyon kişiye ulaşan GWD, 2018’de 300 milyon kişinin hayatına dokunmayı hedefliyor.

Global Wellness Day, Türkçe’ye ‘iyi yaşam‘ olarak giren ‘wellness‘ kavramı ile sağlıklı beslenme ve egzersizin dışında; stres, mutsuzluk ve depresyona karşı psikolojik açıdan da ‘bir bütün olarak‘ iyi olma hali olduğunu tüm dünyaya anlatıyor.

Global Wellness Day’in yaratıcısı Belgin Aksoy Berkin iyi yaşamın önemine dikkat çekti ve hedeflerini anlattı:

Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü gibi resmi kurumların verileri, mutsuzluğun iyi yaşamamızı zorlaştıran önemli bir tehdit olduğunu gösteriyor. Dünyada 322 milyon kişi depresyondayken, her yıl 800.000 kişi de intihar ediyor. Bu intihar oranları, doğal afetlerde ve silahlı çatışmalarda hayatını kaybeden kişilerin toplamından daha fazla. İşte tam da bu yüzden Global Wellness Day ile bu duruma son vermek, daha iyi yaşamanın ne kadar önemli ve kolay olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz. 

Global Wellness Day ile ve vizyon ve hedeflerimiz:

2020’yılına kadar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde depresyona karşı önlemleri ve tedavi yöntemlerini geliştirmek. 

2030 yılına kadar, bu konuda toplumsal farkındalık yaratarak her ülkede depresyon sebepli ölüm oranlarını %50’nin altına düşürmek.

2030 yılına kadar, sağlık kurumlarında istihdam ve finansmanın artması ve depresyon tedavisi ile ilgili sağlık servislerine erişiminin garanti edilmesi için farklı ülkelerin devletleri ile çalışmak.

Her ülkede Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışarak depresyon oranını azaltmak.”

Global Wellness Day’in daha iyi bir yaşam için önerdiği ‘7 Adımlık Manifesto‘su var. İyi yaşamı bir hayat tarzı haline getirmek için Global Wellness Day, bu yedi basit adımı atmayı amaçlıyor. Önemli olan, hepsi olmasa bile bunların en azından birkaç tanesini düzenli olarak günlük hayatın bir parçası haline getirebilmek.

  1. Bir saat yürüyüş yapın
  2. Daha fazla su için.
  3. Plastik şişe kullanmayın.
  4. Doğal gıdalarla beslenin.
  5. İyilik yapın.
  6. Sevdiklerinizle aile yemeği yiyin.
  7. Saat 22:00’de uyuyun.

Belgin Aksoy Berkin Kimdir?

Belgin Aksoy Berkin, dünyaya yayılmış olan Global Wellness Day’in kurucusu. İsviçre’deki Institute Hotelier Cesar Ritz’de eğitimini alan Belgin Aksoy Berkin, 23 yıldır otel ve turizm sektöründe çalışıyor. Aynı zamanda, Türkiye’nin ilk destinasyon spası olan Richmond Nua Wellness Spa’nın kurucusudur. İnsanların hayatlarına olumlu yönde dokunan dünya çapında yarattığı Global Wellness Day projesiyle 2016 yılında, wellness-spa sektörünün en prestijli ödülü ‘Wellness Sektörünün Öncü Kadını‘ ödülüne layık görüldü. Aynı yılın Aralık ayında American Spa tarafından ‘En Etkili Spa Lideri‘ ödülünü aldı. Belgin Aksoy Berkin, aynı zamanda, Türk Kalp Vakfı İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) asil üyesidir.

Global Wellness Day hakkında:

Global Wellness Day, Belgin Aksoy Berkin’in başında bulunduğu İstanbul merkezli GWD İdari Ofisi liderliğinde, 86 Elçi, 23 Ana Destekçi ve 3 Danışman ile tüm dünyada, Wellness’ın sadece fiziksel ve ruhsal sağlıktan ibaret olmadığını, yaşlılar evini ziyaret etmekten, muhtaç insanlara gıda yardımı yapmaya, bir devlet okulunun duvarlarını boyamaktan, çevreyi korumak amacıyla hatıra ormanı oluşturmaya ve okullarda sağlıklı beslenmenin önemini yaymaya kadar birçok iyi adımın da tüm insanlığın sorumluluğu olduğuna dikkat çekiyor.

Proje; bireyleri hedeflemenin dışında, tüm dünya ülkelerini, vatandaşlarının refahını sağlayacak gerekli uygulamaları hayata geçirerek, onları egzersiz, sağlıklı beslenme ve spiritüel öğretiler ışığında kendilerini yeniden keşfetme sürecine yönlendiriyor.

Global Wellness Day’in en önemli yanı tamamen gönüllülük esasına dayanıyor olması. Dünyanın dört bir yanında insanları fiziksel, zihinsel ve ruhsal anlamda daha iyi ve sağlıklı bir yaşama kavuşturmaya adamış kişiler ve kurumlar, hiçbir çıkar gözetmeden bu konuda toplumsal bir farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Dünya, Global Wellness Day’i destekliyor

Global Wellness Day; iş, spor ve sanat alanında dünyaca ünlü, önde gelen isimlerden destek görüyor. Bu hareketi destekleyenler arasında Virgin Group Kurucusu Richard Branson, SKYPE’ın kurucu ortaklarından Jonas Kjellberg, dünyaca ünlü yazar Deepak Chopra, Oscar ödüllü Hollywood yıldızı Jordan Peele gibi isimler var.

Ayrıca, National Geographic’in başarılı TV serisi Brain Games’in Emmy adayı sunucusu ve Shots of Awe’in yaratıcısı Jason Silva da Global Wellness Day’i destekleyenler arasında. Amerika’dan Brezilya’ya, Kanada’dan Hindistan’a, Meksika’dan Tayland’a birçok büyük ülkenin hükümet temsilcilerinin de resmi desteklerini verdikleri Global Wellness Day’i destekleyen kişi ve kurumların sayısı her yıl artmaya devam ediyor.

İnsanseverlik Kategorisi’nde İnovasyon Ödülü 

Global Wellness Day, Uluslararası Spa Derneği’nin (ISPA) düzenlediği yarışmada İnsanseverlik Kategorisi’nde İnovasyon Ödülü kazanarak uluslararası alanda etkisini kanıtladı.

Türkiye’den Esen İyi Yaşam (Wellness) Rüzgarı

Günümüzde wellness kavramı bir yaşam tarzı olarak tüm dünyayı etkisi altına almış olsa da bu akımın simgesi olan Global Wellness Day çok daha öncesine dayanıyor.

Günlük hayatın koşuşturması ve mücadelesi içinde iyi ve sağlıklı yaşamayı çoğu zaman ihmal ediyoruz. Proje, Belgin Aksoy Berkin’in durum bu iken “Neden dünyada iyi yaşama adanmış bir gün yok?” sorusuyla yola çıktığı bir hayaldi. İnsanların yaşam kalitesinin artmasını destekleyen ve toplumsal uyanışı hedefleyen bu hayal, uluslararası arenada önemli başarılara imza attı.

İlki Sapanca’da gerçekleşen etkinlik Türkiye’den tüm dünyaya yayıldı. Bugün ise dünyanın 110 ülkesinde milyonlarca insan tarafından 4300’den fazla noktada kutlanıyor. Kanada, Amerika, Arjantin, Brezilya, Meksika, Hindistan, Tayland, Japonya, İtalya, Fransa ve daha birçoğu bu ülkeler arasında. 2017 yılında 200 milyon insana ulaşmış olan etkinlik, 2018 yılında 300 milyon kişinin hayatına dokunmayı hedefliyor.

GWD 2018’in teması: Çocukların Wellness’ı

İyi Yaşam Bilinci Çocukluktan Başlar

2018-2019 dönemi için çocuklara iyi yaşam bilincini aşılamak amacıyla GWD Kids Project (GWD Çocuk Projesi) hayata geçirildi. BM’nin araştırmasına göre dünyada çocuk ve ergen nüfusun %5’i depresyonda olduğu için sıkıntı çekiyor. Bu sebeple, proje ile anaokulu ve ilkokullarda kendini sevme, nefes eğitimi, sağlıklı beslenme, doğa yürüyüşü vb. konularda bilinçli farkındalık yaratacak wellness dersleri verilebilecek.

GWD Çocuk projesi, Miami-Palm Beach’te düzenlenen 11. Global İyi Yaşam Zirvesi’nde (Global Wellness Summit) 42 ülkeden wellness ve spa sektörünün önde gelen 600 delegesine Belgin Aksoy Berkin tarafından tanıtıldı.

Belgin Aksoy Berkin: “Tüm dünyada çocuklara iyi yaşam kavramını öğretecek ‘GWD Kids Projesi’ ile Türkiye olarak bir adım öne çıkmanın mutluluğu içerisindeyim. Bugün tüm liderler çocuk eğitiminin öneminden bahsediyor ancak benim için konuşmaktan öte aksiyon almak çok önemli. GWD Kids Projesi ile dünyadaki tüm eğitimcilere çağrı yapıyor ve çocuklara her şeyden önce nasıl yaşamaları gerektiğini öğretmeye davet ediyorum. Okullarda hiçbir çocuk, bir başkasını sevmenin, önce kendini sevmekten geçtiğini öğrenmiyor. Halbuki 2 yaşından başlayarak her gün 5 dakika iyi yaşam egzersizi çerçevesinde, doğru nefes almayı, farkındalıkla yemek yemeyi öğrenen ve alışkanlık haline getiren çocuklar geleceğin sağlıklı bireyleri arasında yer alacak ve dünyanın daha güzel bir yer olmasına katkı sağlayacaktır. Dünyada hızla artan depresyon ve obezite rakamlarının hatta suç oranının düşmesi, 2 yaşından itibaren alınacak temel 3 adımdan geçiyor; çocuklara, yarının mutlu yetişkinleri olmaları için şans verelim.

 

GWD, Belgin Aksoy Berkin Tarafından Türkiye’den Yürütülüyor

İstanbul merkezli GWD İdari Ofisi liderliğinde, 86 Elçi, 23 Ana Destekçi ve 3 Danışman ile tüm dünyada, Wellness’ın sadece fiziksel ve ruhsal sağlıktan ibaret olmadığını, yaşlılar evini ziyaret etmekten, muhtaç insanlara gıda yardımı yapmaya, bir devlet okulunun duvarlarını boyamaktan, lüks otellerin helikopter pistinde dünyaca ünlü yogiler tarafından yaptırılan yoga derslerine, çevreyi korumak amacıyla hatıra ormanı oluşturmaya ve okullarda sağlıklı beslenmenin önemini yaymaya kadar birçok iyi adımın da tüm insanlığın sorumluluğu olduğuna dikkat çekiyor.

Projenin En Dikkat Çeken Yanı Herkese Açık ve Ücretsiz Olması

Her insan iyi yaşamayı doğuştan hak eder” diyen  ve iyi yaşamın bir lüks olmadığının altını çizen Belgin Aksoy Berkin etkinliğin herhangi bir ayrım gözetmeksizin herkese açık ve ücretsiz olduğunu, tamamen gönüllük esasıyla çalışan kişi ve kurumlar ile, toplumsal farkındalık yaratmak ve yaşam şekline etkili bir alternatif yaratmak amacıyla altı seneden beri her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi günü  Global Wellness Day’in kutlandığını sözlerine ekliyor.

Global Wellness Day Obeziteyle de Mücadele Ediyor

2016 yılında, 18 yaş ve üstü 1.9 milyarın(nüfusun 39%’u) üstünde insanın aşırı kilo sorunu olduğu saptandı. Bunlardan 650 milyonu(nüfusun 13%’ü) obezite sorunu yaşıyor. Bir diğer veri ise dünyadaki 2-19 yaş arası çocuk ve ergenin 3’te 1’nin aşırı kilolu veya obez olduğunu gösteriyor. Bu çocukların neredeyse hiçbiri bir diyet veya fiziksel egzersizi programı desteği görmüyor. Bu nedenle, sağlıklı yaşam ve düzenli spor gibi konularda eğitici çalışmalar içeren GWD, 2030 yılına kadar dünyada aşırı kilo ve obeziteden ölen insan sayısının (dünyada 2.8 milyon insan) yarıya indirilmesini hedefliyor.

Proje, Birleşmiş Milletler’in de Dikkatini Çekti!

İnsanları nasıl daha iyi yaşayabilecekleri konusunda bilinçlendirme hedefiyle yola çıkan Global Wellness Day’in Eylül 2018’de Birleşmiş Milletler resmi takvimine girmesi bekleniyor. Böylece proje, tüm dünyada her yıl resmi olarak kutlanan bir gün haline gelecek.

GWD’nin BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerini baz alarak hazırladığı 15 hedef ise şöyle:

      Depresyonu Yenmek

      Obeziteyi Önlemek

      Sağlıklı ve İyi Yaşam (Good Health and Wellness)

      Sağlık ve İyi Yaşam Eşitliği

      Okul Çağındaki Çocuklar İçin Sürdürlebilir İyi Yaşam Eğitimi

      Sürdürülebilir İyi Yaşam Şehirleri  (BM: Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları)

      İyi ve Sağlıklı İşyeri(Workplace Wellness)

      Madde Bağımlılığı ve Aşırı Alkol Kullanımını Yenmek

      İyilik Yapmak

      Sağlıklı Yemek

      Sevdiklerinizle Aile Yemeği Yemek

      Plastik Kullanmamak

      Daha Çok Su İçmek

      Hergün 1 Saat Yürüyüş Yapmak

      Saat 22:00’de Uyumak

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

YAĞLARINIZ SİZİN GENÇLİK İKSİRİNİZ

Sonraki Yazılar

RÜYALAR ALEMİ