gerginliginizi-atmaniza-yardimci-olacak-oneriler

Gerginliğinizi Atmanıza Yardımcı Olacak Öneriler

Gerginliğinizi atmanız için spa etkisi bırakan bir duştan daha iyi ne olabilir? Bu deneyimi daha da keyifli bir hale getirmek için önerilerimizi uygulayın.

Genelde zamanla yarıştığımız, bir plandan hemen diğerine geçtiğimiz ve kendimize nefes alacak zaman bırakmadığımız hayat karşısında kendimizle olan ilişkimizi ihmal edebiliyoruz. “Nasıl hissediyorum? Ne istiyorum?” diye kendimize sormayı unutuyoruz. Oysa kendimize ayırmamız gereken uzun zaman dilimlerinin yanı sıra gün içinde gerçekleştirebileceğiniz kısa rahatlama seansları sizi daha mutlu hissettirmeye yardımcı olabilir. Kişisel bakımın olmazsa olmazı duş almayı meditatif bir terapiye dönüştürebilirsiniz. Duş öncesi ve esnasında yapacağınız birkaç uygulamayla negatif enerjiyi uzaklaştırabilir, bedensel sağlığınıza katkıda bulunabilir ve ruhsal dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Bunun için ipuçlarımızı takip etmeniz yeterli.

Aromaterapiden güç alın

Banyonuzda kullanacağınız rahatlatıcı aromaterapi kokuları ruhunuzu da arındırmaya yardım eder. Bunun için, sevdiğiniz bir aromaterapi yağını banyonuza yerleştireceğiniz bir buhurdanlıkta kullanabilir, aromaterapi mumlarından faydalanabilir veya küvetinizde lavanta, günlük, sandal ağacı gibi esanslar içeren bir banyo tuzu kullanabilirsiniz.

Seslere kulak verin

Duşta akan suyun yağmur damlalarının çıkarttığı dinginleştirici sesle aynı etkiyi yaptığını ve dikkat dağıtan sesleri duymamamızı sağlayan “beyaz gürültü” olarak değerlendirildiğini biliyor muydunuz? Elbette su israfını önlemek adına bu süreyi kontrollü kullanmanız çok önemli. Buna alternatif olarak YouTube ve Spotify’da rahatlıkla bulabileceğiniz meditasyon müzikleri ve beyaz gürültüleri küçük bir hoparlörle banyonuza da taşıyabilirsiniz.

Kuru fırçalama

Duştan önce vücudunuzu doğal bir fırçayla fırçalamak, kan akışını ve metabolizmayı hızlandırır, dinçleşmenize ve sıkı bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca doğal liflerden yapılmış bir banyo süngerini veya vücut kesesini kullanmak da kan akışını hızlandıracağı için rahatlamanıza yardım eder.

Rahatlatıcı vücut yağları

Duştan sonra arınmış ve gözenekleri açılmış cildinize rahatlatma özelliği olan bir vücut yağı uygulamak ve masaj aletleriyle vücudunuza yedirmek, cildinizin kurumasını önler, hoş kokusuyla yaşadığınız meditatif süreci uzatır ve sizi gevşetir. Özellikle yatmadan önce duş aldıysanız, bu yöntemle rahat ve huzurlu bir uyku uyuyabilirsiniz.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Özsaygıyı Artırmanın Altı Yolu

Sonraki Yazılar

Kadının Üç Çağı